Temmuz ayında 231 hekim yurt dışında çalışmak için gerekli olan 'iyi hal belgesi' aldı. Türk Tabipler Birliği, yıl sonuna kadar 3 bin hekimin Türkiye’yi terk etme hazırlığında olduğunu belirtti.

Türk Tabipler Birliği verilerine göre temmuzda 231 hekim, yurt dışında çalışma vizesi sayılan ‘iyi hal belgesi’ aldı. 2022’nin yedi aylık sürecinde bu belgeyi alarak yurt dışına göçmeye hazırlanan hekim sayısı 1402’ye ulaştı. 2021’in tamamında ‘iyi hal belgesi’ alan hekim sayısı ilk yedi ayda yakalanmış oldu. TTB, yılsonuna kadar 2 bin 500 ila 3 bin hekimin Türkiye’ye terk etme hazırlığında olduğunu belirtti.

Dünya gazetesinden Yasemin Salih’in haberine göre, gerek sağlıkta şiddet olaylarının artması, gerek iş koşulları nedeniyle uzun süredir yeni bir çalışma modeli getirilmesi taleplerini dile getiren hekimleri zorlayan başlıklara artan kira fiyatları da eklendi. TTB’den Prof. Dr. Vedat Bulut, hekimlerin özellikle büyük şehirlerde kira giderlerini karşılayamadıklarını, son dönemde bu sorunun Anadolu’da da hissedilmeye başlandığını söyledi.

EN BÜYÜK KAYIP İSTANBUL’DA

TTB’nin verilerine göre “Good Standing Çertificate” sertifikasını son bir ay ayda alan hekimlerin yüzde 41’i İstanbul’dan. Temmuzda 95 hekim bu belgeyi alarak yurt dışına göç etmek için ilk adımı attı. İstanbul’u 23 hekimle Ankara, 15 hekimle İzmir takip etti. Bursa (7), Antalya (6), Diyarbakır (5), Hatay (4) üç büyük kenti takip etti.

101 PRATİSYEN HEKİM BELGE ALDI

101 pratisyen göç yolunda branşlara göre bakıldığında ise tüm uzmanlık alanlarından hekimin göç planı yaptığı ortaya çıktı. Ancak temmuzda tam 101 pratisyen hekim, “Good Standing Çertificate” alarak dikkat çeken grup oldu. Temmuzda 11 dahiliye uzmanı, 12 çocuk hastalıkları uzmanı, 11 kadın hastalıkları uzmanı, 9 acil hekimi, 7 ortopedi uzmanı ve 6 ürolog iyi hal belgesini alan uzmanlar arasında dikkat çekti.

Reuters: Taliban'ın önde gelen isimlerinden Hakkani bombalı saldırıda öldü Reuters: Taliban'ın önde gelen isimlerinden Hakkani bombalı saldırıda öldü

TTB, yılsonuna kadar 2 bin 500 ila 3 bin hekimin Türkiye’yi terk etme hazırlığında olduğunu belirtti.