Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya gelen Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, "Batı ılımlılığı genellikle Türkiye’nin keyfi davranışlarını teşvik ediyor gibi görünüyor" dedi.

Görevi devretmeye hazırlanan Almanya Başbakanı Angela Merkel, veda ziyaretleri kapsamında Yunanistan'a gitti. G20 ve COP26 zirveleri öncesi, Merkel ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Maximos Sarayı'nda bir araya geldi. İki lider, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. 

'YUNANİSTAN, MÜSAMAHA GÖSTERMEYECEKTİR'

Avrupa Birliği’ni (AB) Türkiye’ye karşı 'daha sert bir tavır almaya' çağıran Miçotakis, "Batı ılımlılığı genellikle Türkiye’nin keyfi davranışlarını teşvik ediyor gibi görünüyor" ifadelerini kullandı. Yunanistan'ın komşularıyla uluslararası hukuk temelinde iyi ilişkiler kurmak istediğini belirten Miçotakis, "Avrupa ilkelerinin pratiğe dönüşmesinin zamanı geldi. Yunanistan, egemen haklarına yönelik tehditlere müsamaha göstermeyecektir" dedi. 

'TAM BİR FİKİR BİRLİĞİ SAĞLAMAK HER ZAMAN MÜMKÜN DEĞİL'

Tüm ülkelerin uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına saygı duyması gerektiğini söyleyen Merkel ise, diyalog yoluyla çözüme ulaşmanın 'önemli ama zor' olduğunu da sözlerine ekledi. Kathimerini gazetesi Merkel'in, Yunanistan’ın Türkiye ile olan sorunlarının AB için de bir sorun olduğu konusunda hemfikir olduğunu aktardı. Ancak Merkel, her konuda tam bir fikir birliğinin her zaman mümkün olmadığını belirtti. 

Kaynak: Gazete Duvar