Yunanistan’da Covid-19 aşısı karşıtlığı içinden çıkılması güç bir hal almaya başlıyor. Aşırı sağcı unsurların güdümünde aşı karşıtları sosyal medya üzerinden örgütlenmeye başladı. Bazı gruplar bir adım daha ileri giderek 'anayasa muhafızları' adını verdikleri ve 'silahlı' olan bir grup kurdu. Söz konusu grup geçtiğimiz günlerde Yunanistan’ın çeşitli noktalarında şiddet eylemleri gerçekleştirdi.

SOKAKLARDA DEVRİYE GEZİYORLAR

Yunanistan medyasına göre korona karşıtları sağcı gruplarla işbirliği içerisinde silahlı örgütler kurmaya başladı. Askeri eğitim alan bu grupların üyeleri Yunanistan sokaklarında kendilerine has, askeri elbiseleriyle boy göstermeye ve devriye gezmeye başladı.

Sokaktaki eylemler için 'anayasa muhafızları' özel devriye araçlarını kullanıyor. Ayrıca bazı noktalarda 'anayasayı koruma' isimli merkezler kurulmaya başlandı. Bu merkezlerde Covid-19 ile sözde mücadelede kullanılan bitkisel maddeler ve ‘ilaçlar’ satılıyor. Bu satım işlemleri için de özel para birimleri devreye sokulmuş durumda.

ESKİ ASKERLER, BÜROKRATLAR, BİLİM İNSANLARI

'Anayasa muhafızlarına' göre Covid-19 aşısı ve testleri uygulamalarıyla Yunanistan Anayasası ihlal ediliyor. Söz konusu gruplara göre zorunlu test ve aşılarla temel hak ve özgürlükler gölgeleniyor. Bu nedenle Yunanistan vatandaşlarının sözde Anayasayı koruma görevi kendiliğinden gündeme gelmiş durumda.

Silahlı aşı karşıtları grubunda eski askerler, bürokratlar ve hatta bilim insanları da yer alıyor. Söz konusu gruplar aşırı sağ ile dirsek teması halinde.

COVİD-19 TANI MERKEZİNE BASKIN

Atina’da muhalefet partileri muhafazakar Yeni Demokrasi Hükümeti’ni yaklaşan seçimlerde oy kaybına uğramamak için aşı karşıtlarının yarattığı tehlikeyi görmezden gelmekle itham ediyor. Kiriakos Miçotakis kabinesi üyeleriyse son günlerde yeni gelişmeyle ilgili gerekli tüm hukuki önlemlerin alınacağı uyarısında bulunuyor.

'Anayasa muhafızları' Yunanistan gündemine geçtiğimiz günlerde bir Covid-19 teşhis merkezine yapılan saldırıyla yerleşti. Selanik’te bir 'anayasayı koruma ekibi' bir tanı merkezini bastı ve çalışanların resmi belgelerini kontrol etmeye yeltendi.

OKUL MÜDÜRÜ KAÇIRILDI

Selanik’teki gelişmeye paralel olarak Pieria’da da aşı karşıtları bir öğretim kurumunu bastı ve ortaokul müdürünü kaçırdı. 'Anayasa muhafızları' müdürü öğrencilerine korona testi zorunluluğu getirdiği nedeniyle alı koydu. Elleri kelepçelenen müdür 'ekip otosuna' bindirilip yakın noktadaki bir polis karakoluna götürüldü.

Müdürün alıkonulduğunu tespit eden resmi polis memurlarıysa kaçırma eylemini gerçekleştiren aşı karşıtlarını göz altına aldı.

Kaynak: Gazete Duvar