Yunanistan'da sabaha karşı 300 sandalyeli parlamentoda yapılan oylamada hükümet ve muhalefet partilerinden 250 milletvekilinin 'evet' oyu ile kreditörlere sunulan yeni reform teklifleri kabul edildi.

Yunanistan Başbakanı Çipras, kreditörlere sundukları yeni reform tekliflerinin parlamentoda oylanmasından önce yaptığı konuşmada, son tekliflerin hükümetin seçim öncesi açıklanan programından çok uzak olduğunu ifade ederek, “Meseleleri güzel göstermek niyetinde değilim. Masadaki teklifler çok zor” dedi.

Kreditörlerin Yunanistan’dan uygulamasını istedikleri programın zor bir program olmakla birlikte, 25 Haziran’da önerilen tekliflerden daha iyi olduğunu savunan Çipras, “Bu, Grexit tartışmalarını ortadan kaldıracak ve üç yıl boyunca ülke ekonomisine nefes aldıracak, aynı zamanda ülkenin uluslararası para piyasalarındaki güvenini yeniden kazanmasına yardımcı olacak bir program” diye konuştu.

Çipras, ülkenin yakın tarihine damgasını vuran zorlu bir mücadelenin sonuna gelindiğini ancak henüz hiçbir şeyin belli olmadığını belirterek, “Anlaşma ihtimali var ancak kesin bir şey yok” değerlendirmesinde bulundu.

Hükümetin, ”Yunanistan’ı ve Avrupa’nın yönünü değiştirmek için mücadele ettiğini ancak başaramadığını” anlatan Çipras, “Yunanistan’ın değişmesi ve Avrupa’nın da yön değiştirmesi için müzakere ettik. Ancak, bugünkü konjonktürde bunun mümkün olmadığı görülüyor. Bunu kabul etmek durumundayız. Ancak, Avrupa’ya umut tohumları ektik. Bu demokrasi tohumları başka halklar için de ürün verebilir” diye konuştu.

Başbakan Çipras, hükümetin beş aylık iktidarında yanlışlar yaptığını kabul etti ancak ülkenin haysiyetinden ödün vermediğini söyledi.

Avrupa’da bazı çevrelerin Yunanistan’daki sol hükümetten kurtulmak istediğini ifade eden Çipras, “Nefes alınamaz bir ortamda mücadele verdik. Ancak, ne Yunan halkını ne de siyasi liderleri aldattım. Ülke, onuruyla müzakere etti. Halkımızı, ilerleme ve refah yönündeki mücadelede canlı tutmak bizim milli borcumuz. Sadece Avrupa’da kalmayı değil, eşit bir ortak olarak yaşamayı başaracağız” ifadesini kullandı.

KABUL EDİLDİ

Acil koduyla yasa tasarı şeklinde parlamentoya getirilen teklifler, sabaha karşı yapılan oylamada hükümet ve muhalefet partilerinden 250 milletvekilinin ”evet” oyu ile kabul edildi.

300 sandalyeli parlamentoda 290 milletvekilinin katıldığı oylamada, hükümet kanadından bazı milletvekilleriyle muhalefet partilerinden 32 milletvekili ”hayır” oyu kullanırken 8 milletvekili ise çekimser kaldı. Eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis oylamaya katılmadı.

Parlamentoda ayrıca, daha önce yapılan oylamada Başbakan Aleksis Çipras’a, Yunan teklifleri temelinde kreditörlerle müzakere yetkisi veren yasa tasarısı da oy çoğunluğuyla kabul edildi.

Hükümetin yeni reform teklifleri, 2018’e kadar aşamalı olarak yüzde 3,5 oranında faiz dışı kredi sağlanması hedefiyle 12 milyar euroluk tasarruf tedbirlerini içeriyor.

Yunanistan’ın önceki gün Eurogroup’a sunduğu Yunan teklifleri bugün yapılacak Eurogroup toplantısında değerlendirilecek. Müzakereler sonrasında şekillenecek nihai metin yasa haline getirilmek üzere tekrar parlamentoya getirilecek. Eurogroup’un, teklifleri ikna edici bulmaması durumunda ise Yunanistan’ın durumu Pazar günü Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nde karara bağlanacak.

PAKET PROTESTO EDİLDİ

Yunanistan’ın başkenti Atina’da çeşitli sol gruplar, hükümetin kreditörlere sunduğu reform paketini protesto etti.

Meclisteki oylama öncesinde Atina’nın Omonia Meydanı’nda toplanan binlerce PAME (Panellen Mücadele Cephesi) üyesi parlamento binasının da bulunduğu Sintagma Meydanı’na yürüdü.

Ellerinde “PAME” yazılı bayraklar taşıyan göstericiler, “Yeni barbar memoranduma hayır”, “Krizi plütokratlar ödesin”, “Plütokrasi için başka fedakarlık yok” ve “AB ile IMF memorandumlarına hayır” şeklinde sloganlar attı.

Atina Üniversitesi önünde toplanan Antikapitalist Cephe (ANTARSYA) üyeleri ise PAME grubu Sintagma Meydanı’na ulaştığı sırada, AB ve hükümet karşıtı sloganlarla aynı meydana doğru yürüyüşe geçti.

İki grubun karşılaşmasını önlemek isteyen polis ile grup üyeleri arasında ufak çapta arbede yaşandı. Polis eylemcileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.  (Sputnik News)