Türkiye'den Avrupa Birliği'ne (AB) gitmek isteyen göçmenlerin izlediği rotanın yılın başından beri değiştiği bildirildi.

Kathimerini gazetesinin, Yunanistan Sahil Güvenlik birimlerine dayandırdığı haberinde Türkiye’den Avrupa Birliği'ne (AB) gitmek isteyen göçmenlerin rotasının Yunanistan adaları yerine İtalya’ya kaydığı belirtildi.

DOĞRUDAN İTALYA'YA GÖTÜRÜLÜYOR

Yunanistan'ın Kathimerini gazetesi yetkili birimlere ait bir belgeye dayandırarak yaptığı haberde, insan kaçakçılarının göçmenleri artık doğrudan İtalya'ya götürdüğünü belirtti. Haberde, bu uzun süren yolun eskiden Ege'de havaların kötü olması nedeniyle yalnızca kış aylarında kullanıldığı ancak yılın başından beri bu rotanın daha sık kullanıldığının tespit edildiği bilgisine yer verildi.

Buna göre, bu yılın başından beri 4 bine yakın göçmen Türkiye'den İtalya'ya gitti. 2021 yılının aynı döneminde ise bu rakamın sadece 800 olduğu kaydedildi.

GÖÇMENLER GERİ İTİLİYOR

Yunanistan yetkilileri bu gelişme nedeniyle İtalyan Sahil Güvenliği ile yakın bağlantı içinde çalışıyor. İnsan kaçakçılarının Ege üzerinden göçmenleri Yunanistan karasularına götürmekten kaçınmasının nedeninin, Yunanistan Sahil Güvenliğinin, göçmenleri taşıyan tekne ve botların Yunan adalarına ulaşmasını sert biçimde engellemeleri olduğu belirtiliyor.

Yardım kuruluşları Atina hükümetini yasa dışı davranarak göçmenleri geri itmekle suçluyor. Yunanistan hükümeti ise bu suçlamaları reddediyor.

Yunanistan Sahil Güvenliği son olarak geçen hafta 300 göçmeni taşıyan beş teknenin Yunan karasularına girmesini engellemişti. Yunanistanlı yetkililer bu teknelerin daha sonra İtalya'ya doğru hareket ettiğini tahmin ediyor. Göç uzmanları insan kaçakçılarının göçmenleri Avrupa'ya götürmek için kişi başı 10 bin euroya kadar ücret talep ettiğini belirtiyor.

Kaynak: DW Türkçe