Yargıtay Birinci Başkanı İsmail Rüştü Girit, Adli Yılı Açılış Töreni ve Yargıtay Onur Günü nedeniyle TBMM'de kokteyl düzenledi. Burada açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım, Almanya ile yaşanan gerginlikle ilgili olarak "Almanya'da akıldan ziyade duygu ön planda. Söylenen her şey Almanya-Türkiye ilişkilerine katkı yapmadığı gibi iki toplumun dostluğuna gölge düşürüyor" yorumunda bulundu.

Başbakan Yıldırım, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) yapılacak olan bağımsızlık referandumuyla ilgili değerlendirmelerine ilişkin olarak "Sayın Bahçeli ile biz görüşüyoruz. Bu konuları cümle alemin içinde anlatmaya lüzum yok. Aramızda bir görüş farklılığı da yok üstelik. Kuzey Irak'ta bölgesel yönetimin yapmaya çalıştığı referandum kararının çok vahim bir hata olacağını hep söyledik. Aynı şekilde de görüşümüz devam ediyor. Bu referandum yapılmamalı. Yapılınca bölgede zaten sorunlar had safhada, yeni bir sorun ilave etmenin ne bölgeye ne bölge ülkelerine getireceği bir katkı yok" açıklamasında bulundu.

Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile görüşeceği iddialarına ilişkin olarak da "Arkadaşlar teknik düzeyde karşılıklı çalışıyorlar. Ne zaman ikimizin programı denk düşerse planlanmış olacak" ifadesini kullandı.

'DÜNYA ÇILGIN DAVRANIŞLARA BIRAKILMAMALI'

Başbakan, Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemelerine ilişkin bir soruya da şu yanıtı verdi:

"Dünya ne kadar endişeliyse Türkiye de aynı oranda endişelidir. Hiçbir şekilde dünyanın geleceği birtakım çılgın hareketlere, çılgın davranışlara bırakılmamalı. Onun için Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası toplum üzerine düşen bütün sorumluluğu alarak hem Kuzey Kore hem Arakan hem başka bölgelerde yaşanan insanlık suçlarına karşı daha duyarlı, daha keskin bir duruş sergilemesi icap eder."
Yıldırım ayrıca vatandaşlıktan çıkarılması için ilan yayınlanan 130 kişinin tek tek inceleceğini ifade ederken, FETÖ üyeliği iddiasıyla yargılanan kişilere giydirilmesi planlanan 'tek tip kıyafet' için çalışmaların devam ettiğini bildirdi.