Yozgat’ta yeni yaptırılan Atatürk büstüne saldırmakla suçlanan zanlı tutuklandı.

Boğazlıyan’a bağlı Yenipazar beldesinin Aşağı Sarıkaya Mahallesi’ndeki okulun bahçesine yaptırılan Atatürk büstü, 28 Ekim 2022 tarihinde tahrip edildi.

Olayla ilgili olarak gözaltına alınan Ali S. isimli şüpheli, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Atatürk büstüne, 4 Ekim Cuma günü bu kez de ilk olayın failinin kardeşi olan Durmuş S. tarafından saldırı düzenlendiği ileri sürüldü. Şüpheli şahsın, daha önce tahrip edilen Atatürk büstünün üzerine benzin dökerek ateşe verdiği iddia edildi.

İhbar üzerine olay mahalline giden güvenlik ekipleri, okulun güvenlik kameralarının kaydettiği görüntüleri izledi ve saldırganın Durmuş S. olduğunu belirledi.

Gözaltına alınan zanlı, savcılık sorgusunun ardından sevk edildiği nöbetçi sulh hakimlikçe geçen cumartesi günü tutuklandı.

'BU ÇİRKİN SALDIRININ TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Yozgat Şubesi Başkan Vekili Bekir Güven, zanlının işlemleri sürdüğü sırada Boğazlıyan Adliyesi’ne giderek olay hakkında bilgi aldı.

Adliye önünde gazetecilere konuşan Güven, olayı kınayarak takipçisi olacaklarını söyledi.

Güven, şöyle konuştu: "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aziz hatırasına saygısızlık anlamını taşıyan bu menfur saldırıyı kınıyoruz. Yapılan saldırılar gün geçtikçe artmakta olup bu ve benzeri provokatif eylemlerle her ne kadar huzurumuzun bozulması istenilse de halkımızın içi rahat olsun bizler buradayız ve bu çirkin saldırının takipçisi olacağız.”

Kaynak: ANKA