CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, iktidarın yenilediği AKM’nin 60 kişilik opera çukurunun 70 kişiye çıkarıldığını, yapılan 10 koltukluk yer için 2 milyar lira harcandığını aktardı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının 118 kişilik bir orkestra çukuru yapacağını açıkladığını söyleyen CHP Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, “Ancak, resmi siteye göre 80 ama fiziki ortama göre 70 kişilik bir orkestra çukuru yapılıyor. Burada ortaya çıkan kamu zararı için bakanlık bir soruşturma açacak mıdır” diye sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, iktidarın 2008 yılında kapattığı, 10 yıl boyunca çürümeye terk ettiği ve sonra yıkarak tekrar yaptığı AKM’ye 2 milyar lira harcanmasına rağmen, dünya standartlarından bir orkestra çukuru yapamadığını söyledi.

Dünyadaki en büyük opera çukurunun 110 kişi ile Newyork’ta olduğunu aktaran İlgezdi, “118 kişilik bir alan yapsalar bunu ayakta alkışlardık. Ancak yine yapamadılar. Dünyadaki büyük operaların metre kare ortalaması 109 metre kare. 2021’de yapılan AKM’nin ise 93 metrekare. Dünyada sanatçı ve müzik aletine 1,7 metre kare düşerken yeni AKM’de 1,1 metre kare alan bırakılmış” dedi.

10 koltukluk yer için 2 milyar liraya yeni yapılan AKM’nin kamu zararına neden olduğunu ifade eden İlgezdi,  “Wagner operalarını 100 kişilik orkestralar için yazıyor, bu kapsamda AKM'de Wagner opera temsilleri yapılabilmesi için 100 müzisyen ve üstü bir orkestra çukuru yapılması gerekirdi. Zaten bakanlık da 118 kişilik bir orkestra çukuru yapacağını açıklamıştı, ancak, resmi siteye göre 80 ama fiziki ortama göre 70 kişilik bir orkestra çukuru yapılıyor. Burada ortaya çıkan kamu zararı için bakanlık bir soruşturma açacak mıdır” diye sordu.

“Yeni AKM için avizelerle, seramik kürelerle övüneceklerine keşke dünyanın en büyük orkestra çukurunu yapıp onunla övünebilselerdi” diyen Akkuş İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanlığının yine hayal kırıklığı yarattığını ifade etti.

İlgezdi salondaki birinci ve ikinci sıra koltuk ile 3 sıra koltuklar arasındaki geniş boşluk olduğunu vurgulayarak, “Protokolü ayırmak için bırakılan boşluğa 1. sıradaki koltuklar taşınırsa orkestra çukuru büyüyebilir” dedi.

Kaynak: Evrensel