HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, Selahattin Demirtaş ve partilerine dönük 'linç kampanyası'nın devam ettiğini söyleyerek, "Bu hedef gösterici çirkin yayınlarınızın çok tehlikeli sonuçlara yol açacağının farkında mısınız?" diye sordu.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç tarafından yapılan yazılı açıklamada, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP'ye yönelik 'ırkçı siyasi linç kampanyası'nın tehlikeli boyutlara varacak şekilde devam ettiğine dikkat çekti.

Yeni Akit'in bugün sürmanşetinden verdiği 'Oğlumun katili Demirtaş' başlıklı haberle Demirtaş'ın karanlık odaklara ve kontra örgütlenmelere açıkça hedef olarak gösterildiğini belirten Oluç şunları söyledi:

"Birçok karanlık olayın ardında hedef gösterici yayınları bulunması nedeniyle, bu konuda zaten sicili bozuk olan Yeni Akit, Eş Genel Başkanımıza karşı son derece tehlikeli bir kampanya yürütüyor. Sistemli bir biçimde bu saldırı kampanyasını yürüten Yeni Akit ve onun arkasındaki karanlık odakların hedefi, Türkiye’yi uçurumun kenarına sürükleyecek büyük provokasyonları devreye koymaktır. Akit Yazarı Hasan Karakaya bugünkü yazısında HDP’yi 'Halkın sabrını zorlamayın' sözleriyle tehdit ederek, sokak linçlerine açıkça davetiye çıkartıyor."

Hükümete yakın kimi yazarların da Demirtaş’ı hedef almaya devam ederek, ırkçı linç kampanyasına hizmet ettiğini ifade eden Oluç, açıklamasında şunları kaydetti:

"Bugün Yenişafak gazetesinin Mehmet Şeker isimli yazarı, Eş Genel Başkanımız için 'eli kanlı' ifadesini kullanacak kadar haddini ve seviye sınırlarını aşıyor. Akşam gazetesi yazarı Gülay Göktürk ise 'yalancı' diyerek çirkince saldırılarını sürdürüyor. Akşam’ın bir diğer yazarı Kurtuluş Tayiz de başından bu yana bilinçli bir çarpıtmayla Eş Genel Başkanımıza saldırıyor ve olayların sorumlusuymuş gibi göstermeye çalışıyor. Bugünkü yazısında 'Sokak olayları üzerinden kahramanlık türküsü yakacaktı' ifadesini kullanarak, Eş Genel Başkanımızı hedef göstermeye devam ediyor."

'Hükümeti ve ilgili medya kuruluşlarını, bu ırkçı kampanyanın yol açacağı olumsuz sonuçlar konusunda şimdiden uyarıyoruz' diyen Oluç, "AKP Hükümeti, tetikçi medyasına ‘dur’ demelidir" dedi.