DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddiaları ve bekçilerin orantısız güç kullanımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hükümeti uyaran Yeneroğlu, "Daha kötü olaylar yaşanmadan derhal bekçilerin silah ve zor kullanma yetkilerini kaldırın" dedi.

Sedat Peker’in yakın zamana kadar koruma polisi ile gezdiğini ve iktidar ortakları lehine mitingler düzenlediğini söyleyen Yeneroğlu şunları söyledi: 

“Malumunuz son günlerde bir suç örgütü liderinin yayınladığı videolar ile ortaya saçılan itiraflar ve vahim iddialar kamuoyunun gündemindedir. Ülkeyi yönetme kabiliyetini tamamen kaybeden koalisyon ortakları her ne kadar kafalarını kuma gömse de AK Parti-MHP koalisyonunun devleti nasıl suç örgütlerinin keyfine teslim ettiği ortadadır. Yakın bir geçmişe kadar bir eliyle rabia diğer eliyle de bozkurt işareti yapan, oluk oluk kan akıtacağından bahseden bir şahıstan söz ediyoruz. Söz konusu şahıs kendisine koruma polisi bile tahsis edilen bir suç örgütü lideri. Belli ki kirli bir yapının iç hesaplaşması sebebiyle bu korkunç iddiaları gündeme getirmekte.”

'SOYLU YA İSTİFA ETMELİ YA GÖREVDEN ALINMALI'

Bu iddialar karşısında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun görevde kalmasının mümkün olmadığına dikkat çeken ve “1990’ların tüm karanlık aktörlerinin tekrar sahnede” olduğunu söyleyen Mustafa Yeneroğlu, şöyle konuştu:

“Tek bir farkla, bugün Türkiye’nin geldiği nokta o günlerden çok daha karanlıktır. Çünkü 90’larda söz konusu iddiaların onda biri karşısında Mehmet Ağar bakanlıktan istifa etmişken, bugün çok daha ağır olan ithamlar karşısında İçişleri Bakanı istifayı aklından dahi geçirmemektedir. Bu durum hukukun üstünlüğü anlayışından ne kadar uzaklaşıldığını ve nasıl bir devlet krizi ile karşı karşıya olduğumuzu açıkça göstermektedir. İddialar hakkında derhal soruşturma başlatılarak, Sayın Soylu’nun istifa etmesi ya da Sayın Cumhurbaşkanı tarafından derhal görevden alınması şarttır. Ayrıca Cumhurbaşkanı devlet denetleme kurumunu görevlendirmeli ve Türkiye Büyük Millet Meclisinde de meclis soruşturması açılmalıdır. Bu iddiaları göz ardı etmek suç ortağı olmaktır.”

'SAVCILAR BU VAHİM İDDİALARI SORUŞTURMAYACAK'

Açıklamasında, “Devleti kalkan olarak kullanan birileri hukukun dışına çıkıp ‘mafyalaşırsa’ mafya da devletleşmiş olur” diyen Yeneroğlu şöyle devam etti: “Tüm bu yapıların varlıklarını sürdürebilmesinin yegâne sebebi hukukun yokluğudur. Mektupları ile kamuoyunun gündeminde olan ve suç örgütü lideri, 17 yıllık hapis cezasına rağmen kendisine sağlanan siyasi destek sayesinde tutuklanmadığı herkesin malumudur. Bugün iktidar, mafya çatışmalarının içinde, tarafı olmuştur. Hiçbir savcı bu iddiaları soruşturmayacak. Ya da göstermelik bir soruşturma açıp konuyu kapatacaktır! Peki savcılar bu iddiaların bir soruşturmayı gerektirdiğini bilmiyorlar mı? Elbette biliyorlar. Fakat iktidarın güdümündeki yargı üzerindeki korku ve baskı öyle içler açısı bir hale geldi ki Türkiye’de hukukun üstünlüğüne sahip çıkacak o cesur savcıyı mumla arayacak hale geldik maalesef” diye konuştu.

'BEKÇİLERİN SİLAH KULLANMA YETKİSİNİ KALDIRIN'

Bekçilerin orantısız güç kullanmasına yönelik de değerlendirmede bulunan Yeneroğlu, şunları söyledi:

“Eğitim almadan belinde silahla şehirlere salınan bekçiler halkın güvenliğini ve huzurunu tehdit etmektedir. Son dönemde sosyal medyaya yansıyan görüntülerde bazı bekçilerin orantısız güç kullandığı hatta kalabalık alanda rastgele havaya ateş açtığı görülmektedir. Buradan hükümeti bir kez daha uyarıyoruz: Daha kötü olaylar yaşanmadan derhal bekçilerin silah ve zor kullanma yetkilerini kaldırın.”