Yemeksepeti işçilerinin düşük zamlara karşı başlatmış olduğu eylemler birçok kentte devam ediyor.

Devrimci İşçi Sendikası Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Nakliyat-İş Sendikası üyesi Yemeksepeti işçileri, yüzde 11’lik zam teklifine karşı eylemde.

Ankara'da iş bırakan Yemeksepeti işçileri, sendikaya üye oldukları için iş kollarının değiştiğini ifade etti.

Yemeksepeti’nde 2 yıldır kurye olarak çalışan Eray Gültekin, 2022 yılı öncesinde maaş düzeylerinin asgari ücretin üzerinde olduğunu belirtti.

Ülkedeki ekonomik krizle her şeyin pahalılaştığını dile getiren Gültekin, “Geçindirmemiz gereken ailemiz var. Şu anda belirlenen 4 bin 225 TL’yle geçinemeyiz. Canımız 2 teker üstünde. İş yükümüz çok ağır. Yazın sıcakta, kışın karda mesleğimizi yapmaya çalışıyoruz. İnsanlara biz hizmet sağlıyoruz” dedi.

'EVİMİZİ GEÇİNDİRME ŞANSIMIZ YOK'

Kontak kapatma eylemlerini sürdüreceklerini dile getiren Gültekin, “Beklentimiz 5 bin 500 TL net maaş, yan haklarımız ve primlerimizi istiyoruz. Bunun altında çalışma, evimizi geçindirme, çoluğumuza çocuğumuza bakma şansımız yok. Tüm topluma sesleniyoruz; bize destek verin, sesimizi duyun” diye konuştu.

İŞ KOLLARI DEĞİŞTİ

DİSK’e bağlı Nakliyat İş’e üye oldukları için bir gecede binlerce arkadaşlarının iş kollarının “büro işi” olarak değiştirildiğini söyleyen Ferhat Uyar, “Çalışma koşullarımız kötü, mobbing uygulanıyor. Esnaf kurye sistemi olduğundan beri hak talep edemiyoruz, zam alamıyoruz. Bizi devre dışı bıraktılar. Sendikalı olmak en doğal hakkımız. Bu mücadele devam edecek. İstanbul’a kadar gideceğiz” ifadelerini kullandı.

‘700 PAKETTE 3 BİN 900 TL ALDIM, 3 BİN 200 TL GELİR VERGİSİ VAR’

Yemeksepeti’nde kurye olarak çalışan Yurdalan Türker de, “Paket sisteminde aldığımız paralarda devlet bizden vergi alıyor. En son aldığım aylıkta 48 saat mesaim var. Attığım 700 pakette 3 bin 900 TL aldım. Maaş bordroma bakıyorum 3 bin 200 TL gelir vergisi var. Devlete çalışıyoruz, bize hiçbir şekilde zam gelmedi” dedi.

Türker devamında şunları ekledi:

“Bir hafta içinde iş kolu değiştirdi. İşe girerken depoda kurye olarak çalışmaya başladık, şu an da biz depoda çalışmıyoruz. Bakkalların önünde bir çırak gibiyiz. Sözleşmeye aykırı bir şekilde çalıştırılıyoruz. Pandemi süresince 3 defa covid oldum. Bu sefer de yüzde 50 olan prim hakkım gitti. Hakkımız gasp ediliyor. Mücadelemize devam edeceğiz.”

'SONUÇ ALANA KADAR DEVAM ETTİRECEĞİZ'

Yemeksepeti işçileriyle örgütlendiklerini ifade eden Nakliyat-İş Sendikası Ankara Temsilcisi Bayram Karkın ise şunları kaydetti:

“2 bine yakın işçi sendikamıza üye olmuştu. Ancak iş veren hileli bir şekilde işçilerin iş kollarını değiştirdi, işçileri büro iş koluna gönderdi. Buna karşı hukuki mücadelemiz de devam ediyor. İşçilerin bir önceki maaşları asgari ücretin üzerinde bir düzeydeydi ama şimdi asgari ücret seviyesine çekilmiş oldu. Zam söz konusu değil, yasal zorunluluk seviyesine çıkarılmış oldu. Sendikamız bu sefalet ücretini kabul etmiyor. Sonuç alana kadar bu eylemi devam ettireceğiz.”

Kaynak: Mezopotamya Ajansı