Bolu valiliği ‘Okuyorum’ projesi kapsamında lise öğrencilerine dağıtılan Yekta Kopan’ın ‘Aile Çay Bahçesi’ kitabını, ‘cinsel içerikli’ ifadelere yer verildiği iddiasıyla toplatıp dağıtımıyla ilgili soruşturma başlattı.

Diken'in haberine göre, Valilik tarafından öğrencilerin okuma alışkanlığı kazanması amacıyla başlatılan ve seçilen her kitabın yazarının öğrencilerle buluşturulmasını da içeren projenin bu yılki bölümünde, Yekta Kopan’ın 2013’te yayımlanan ‘Aile Çay Bahçesi’ adlı romanı seçildi.

Kentteki 12 lisede görevli edebiyat öğretmenlerinin oluşturduğu komisyon tarafından belirlenen kitap öğrencilere ücret karşılığında dağıtıldı.

Kitabın 34 ve 39’uncu sayfaları arasındaki kimi ifadeleri ‘cinsel içerikli’ bulan bazı veliler ilgili kurumlara şikayette bulundu. Yaşananlar üzerine Kopan’ın öğrencilerle yapacağı imza günü de iptal edildi.

Bolu valiliği kitabın dağıtılmasıyla ilgili soruşturma başlatırken, İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu kitabın sadece bir sınıfta dağıtıldığını, şikayetlerin ardından kitabın toplatıldığını belirtti.