Zayıf kalan kadınlar uzun yaşıyor

Zayıf kalmanın ömrü uzattığı bilimsel bir araştırmayla kanıtlandı

Zayıf kalan kadınlar uzun yaşıyor

20 yaşındaki kilolarına yakın kalmayı başaran kadınların daha uzun yaşadığı tespit edildi. 68-70 yaşları arasındaki kadınların 1986’dan günümüze kadar sağlık verilerinin incelendiği bir araştırmaya göre, hayatları boyunca 20 yaşındaki kilosunun üzerine dokuz kilodan az çıkan kadınların 90’lı yaşlarını görme ihtimali diğer kadınlara kıyasla daha fazla.

Epidemiology and Community Health (Epidemiyoloji ve Toplum Sağlığı) adlı dergide yayınlanan araştırmaya göre, yetişkinler ortalama her yıl yarım kilo alıyor ve çoğu kadın 40 yaşına geldiğinde 20 yaşındaki halinden 10 kilo daha fazla oluyor. Araştırmada obez olan kadınların da 90’lı yaşlarını görme ihtimali diğer kadınlara göre yüzde 32 daha az çıktı. Bilim insanları kadınlara günde ortalama bir saat egzersiz önerdi.

ERKEKLER DAHA FAZLA EGZERSİZ YAPMALI

Öte yandan aynı araştırma erkeklerde kilonun benzer bir etkisini ortaya koyamadı. Fakat araştırmada erkekler için ideal egzersiz miktarı kadınların 1,5 katı, yani 90 dakika çıktı. Emekli olduktan sonra günde bir buçuk saat egzersiz yapan erkekler, 90’lı yaşlarını görme ihtimali en fazla olan erkek grubu olarak tespit edildi.

1986’da başlayan araştırmada 68-70 yaşları arasında 7 bin 807 Hollandalı düzenli olarak aktif oldukları süreyi, kilolarını ve boylarını kaydetti. Bunlarda 433 erkek ve 944 kadın 90 yaşına ulaşmayı başardı.

Maastricht Üniversitesi’nden araştırmayı yöneten Lloyd Brandts “Orta yaşlı insanların hayatlarını bu araştırmanın sonucuna göre düzenlemesinin kötü bir yanını göremiyorum” dedi.

Kaynak: BBC Türkçe 

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2019, 17:59

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER