Yezidilerin sadece cenazesi gelmesin

Sadece 350 Yezidi kaldı…

Yezidilerin sadece cenazesi gelmesin

Batman Beşiri'deki Yezidilerin ileri gelenlerinden İbrahim Bulut, yaptığı açıklamada, Türkiye'deki Yezidi (Êzidî) ailelerinin 1977'den itibaren Avrupa'ya göç ettiğini bu nedenle köylerinin boşaldığını belirtti.

Doğup büyüdükleri topraklarda ölmek istediklerini dile getiren Bulut, Türkiye'nin demokratikleşmesi yolunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın söylemlerini olumlu bulduğunu ifade etti.

Bulut, şöyle konuştu:

''Yezidiler olarak Kürt kardeşlerimizin yaşadığı coğrafyada yaşıyoruz. Süreç, bizi de yakından ilgilendiriyor. Sürecin başarıya ulaşması en büyük dileğimiz. Başbakan Erdoğan, her kesimden, her inançtan kişilerle toplantılar düzenleyip görüş alıyor fakat Yezidilerin görüşleri dikkate alınmadı. Bu süreçte bizim de görüşlerimizin alınması lazım.''

Demirtaş'ın bazı konuşmalarında Süryani, Ermeni ve Asurilerden söz ederken, Yezidileri hiç telaffuz etmediğini savunan Bulut, ''Biz özbeöz Kürdüz ve Kürdlerin çekirdeğini oluşturuyoruz'' dedi.

''BURALARDA KALMAYA KARARLIYIZ''

Bulut, demokratikleşme ve barış ortamının sağlanmasıyla Avrupa'da yaşayan Yezidilerin memleketlerine döneceğini belirterek, şunları söyledi:

''80 yaşındaki annelerimizin Beşiri'de defnedilmesi buna işarettir. Kalplerinde doğup büyüdükleri toprakların özlemini yaşayan Yezidiler olarak, süreçle bizim de İslam alemi içerisinde özgürce yaşayıp, inancımızı sürdürmek, hor görülmemek, dışlanmamak, ötekileştirilmemek en büyük dileğimizdir. Barış süreci bizim için büyük önem taşıyor. Türkiye'nin demokratikleşmesi yolunda başlatılan barış sürecini destekliyoruz. Ben 60 yaşındayım. Bizim buralardaki Yezidiler dinini, ailesini terk etmezken, Avrupa'dakiler hızla dinlerinden, dillerinden ve kültürlerinden uzaklaşıyor. Çocuklarımız kendi yaşam tarzlarından uzaklaşıyor. Biz buralarda kalmaya kararlıyız. Burası bizim yerimizdir, dedelerimizin, atalarımızın, dini inançlarımızın, kültürümüzün, geleneklerimizin olduğu bir coğrafyadır.''

Ülkemizde Yezidilerin ağırlıklı olarak Diyarbakır, Batman, Şırnak, Mardin ve Şanlıurfa'da yaşadığını bildiren Bulut, Türkiye'de yaklaşık sadece 350 Yezidi kaldığını kaydetti.

CENAZELERİNİ TÜRKİYE'YE DEFNEDİYORLAR

Öte yandan Almanya'nın Kleeve ve Hannover kentlerinde yaşamını yitiren ve uçakla Türkiye'ye getirilen Gevre Tolun (80) ile Hanım Toru'nun (85) cenazeleri ilçedeki Yezidi mezarlığına defnedildi.
Cenaze töreni için Almanya'dan gelen Yezidi Şeyhi Hasan Sevim de aile büyüklerinin vasiyetlerinde burada defnedilmek istediklerini ifade ederek, ''Biz de vasiyetleri gereği, cenazelerimizi memleketimizde defnediyoruz. Avrupa'ya göç edenler barış süreciyle Türkiye'ye döner'' dedi. (Kanal 7)

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2013, 23:53

Demokrat Haber’e destek olur musunuz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER