Türkiyeli Yahudiler için 2015 tabuları yıkan bir yıl oldu

Türkiyeli Yahudiler için 2015 tabuları yıkan bir yıl oldu

Geride bıraktığımız 2015 yılı, Türkiyeli Yahudiler için önemli bir yıl oldu. Bu yıl içinde yaşanan ‘ilk’ler dikkat çekiciydi.

Türkiyeli Yahudilerin yayın organlarından Şalom, yaşanan dört gelişmeden yola çıkarak ‘Türk Yahudileri açısından 2015 yılında yaşanan en önemli gelişme hangisiydi?’ diye sordu.

Twitter’da yapılan ankette, katılımcıların yüzde 57’si Hanuka kutlamasını ‘en önemli’ olarak nitelendirirken, yüzde 29 Edirne Sinagogu’nun açılışını seçti. Yüzde 10, Ankara’daki Holokost anma töreninin en önemli olduğunu belirtirken, katılımcıların yüzde 4’ü de Struma kurbanları için düzenlenen töreni seçti.

İşte o 4 tabu yıkan gelişme:

HOLOKOST İLK KEZ ANKARA’DA ANILDI

27 Ocak Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü kapsamında, bu yıl ilk kez Ankara’da bir anma töreni düzenlendi. Bilkent Üniversitesinde gerçekleşen törende, dönemin TBMM Başkanı Cemil Çiçek bir konuşma yaptı.

Auschwitz’in kurtuluşunun 70. yıldönümü sebebiyle Polonya’da yapılan özel törene de Türkiye, dönemin  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile katıldı.

EDİRNE SİNAGOGU RESTORE EDİLEREK YENİDEN AÇILDI

Sadece ön cephesi ayakta kalan, tarihi Büyük Edirne Sinagogu’nun 2010’da başlayan restorasyon çalışmaları sona erdi. Sinagog 26 Mart’ta, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da katıldığı, binden fazla kişinin hazır bulunduğu tarihi bir törenle yeniden açıldı. Edirne Sinagogu hem ibadet, hem de sanatsal etkinlikler için kapılarını açık tutmaya devam ediyor.

STRUMA FACİASI KURBANLARINA İLK RESMİ TÖREN

2. Dünya Savaşı’nın trajedilerinden biri olan Struma gemisinin kurbanları, Türkiye’de ilk kez resmi bir törenle anıldı. 24 Şubat’ta, Sepetçiler Kasrındaki törene dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik katıldı. Çelik konuşmasında, “Bu acı sadece Musevi Cemaati’nin değil, hepimizin ortak acısıdır” dedi.

ORTAKÖY MEYDANINDA HANUKA KUTLAMASI

Bu yıl Türk Yahudileri ilk kez, dünyanın diğer birçok şehrinde olduğu gibi, kamuya açık bir meydanda Hanuka Bayramı kutladı. 13 Aralık akşamı, Ortaköy Meydanında, Beşiktaş Belediyesinin ev sahipliğini yaptığı, Türk Musevi Cemaati ile birlikte düzenlediği Hanuka kutlaması renkli görüntülere sahne oldu. (Kaynak: salom.com.tr)

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2015, 00:43

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER