Toplu taşımada yeni dönem

İstanbul'da pazartesi günü, sadece toplu taşım araçlarının kullanacağı "Toplu Taşıma Yolu" uygulaması başlıyor...

Toplu taşımada yeni dönem

İstanbul trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla dünyanın gelişmiş pek çok ülkesinde uygulanan "Toplu Taşıma Yolu" ile belirtilen güzerg?hlarda vatandaşlar zamandan büyük tasarruf sağlayacak. Bu uygulama, vatandaşlar tarafından benimsenmesi halinde yaygınlaştırılacak. Uygulama Pilot bölge olarak belirlenen önecikli olarak, Millet Caddesi- Topkapı- Aksaray ile Şirinevler-Mahmutbey yolunda başlanacak.Daha sonra güzergahlar Topkapı- Aksaray -Taksim; Kızıltoprak-Bostancı-Tuzla; Beşiktaş -Maslak; Yenikapı-Başakşehir şeklinde genişletilecek. 

 

Uygulama, trafiğin yoğun olduğu saatlerde yapılacak, bunun dışında diğer araçların kullanımına açık olacak ve hafta içi sabah 00.07-10.00, akşam 16.00-20.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Uygulamanın ana hatları şöyle:

 

Uygulama saatleri ve giriş çıkışlara ait düzenlemeler, şeritlerde yatay ve düşey işaretlemeler yapıldı. "Toplu Taşıma Yolu" 2 mm. yüksekliğinde kompenantlı boya ile veya gereken yerlerde hareketli fiziki engelle ayrıldı. Toplu ulaşım araçları haricinde yola giren ve parklanma yapan araçlar, EDS kameraları ve Emniyet Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından denetlenecek. Belirtilen saatler içinde sağ şeritlerde yükleme-boşaltma ve parklanma yapılmayacak.

 

KURALLARA UYMAYAN SÜRCÜLERE CEZA

Şerit başlangıcında, bilgilendirme levhaları ile sürücülere gerekli uyarılar yapılacak, kurallara uymayan sürücüler EDS ile tespit edilerek cezai müeyyide uygulanacak. 

 

Millet Caddesi; Topkapı- Aksaray her iki yöndeki sağ şerit İETT ve Özel Halk Otobüslerine tahsis edildi.

Şirinevler-Mahmutbey yolu da sadece İETT , Özel Halk Otobüsleri ve Minibüsler tarafından kullanılacak. Söz konusu şeritlerde taksiler sadece duraklarda yolcu indirip bindirebilecekler.

 

Otobüs şeridi uygulaması sonucu özel araç yerine toplu taşıma sistemini belirtilen saatlerde günde yaklaşık 17 bin kişinin geçeceği öngörülüyor.

 

Araç sahiplerinin toplu taşımayı seçmesinden dolayı yıllık 650.000 litre yakıt tasarrufu ile karbondioksit salınımında 1500 ton azalma olacağı hesaplanıyor.


Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2012, 00:20

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER