Süryaniler Midyat’ta Paskalya’yı kutladı

Yumurta tokuşturan Süryaniler, Paskalya’nın barış, sevgi ve kardeşlik getirmesini diledi

Süryaniler Midyat’ta Paskalya’yı kutladı

Süryanilerin en büyük bayramı olarak kabul edilen Paskalya Bayramı Midyat’ta düzenlenen ayinlerle kutlandı.

Süryanilerin Paskalya kutlamaları ilçedeki Mort İşmuni Kilisesi’nde yapılırken, burada düzenlenen ayini Mor Gabriel Manastırı ve Turabdin Metropoliti Samuel Aktaş yönetti.

Süryaniler sabahın erken saatlerinde ailece kiliseye gelerek,  çocukları ile birlikte kilise ye geldi. İncil'den okunan ayetlerle başlayan bayram özel ayini yaklaşık 3 saat devam etti. Ayin süresince erkek ve kız ilahi koroları ilahiler okudu.

Süryani cemaatinin kilise bahçesinde toplanarak bayramlaştığı kutlamalarda, ayinin sonunda Mort İşmuni kilisesinin misafir odasına geçen Midyat Turabdin Metropoliti Samuel Aktaş, Midyat Kiliseleri Papası İshak Ergün ve Süryani sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve kanaat önderleri, burada kutlamaları kabul etti.

Mardin Arena’dan Selahattin Erol’un haberine göre, bayramlaşmaya gelen misafirlere Şeker, çörek ve Mırra'nın yanı sıra 'Hazreti İsa'nın yeniden dirilişini simgeleyen' kırmızı boyalı yumurtalar dağıtıldı.

Yumurta tokuşturan Süryaniler, bayramın barış, sevgi ve kardeşlik getirmesini diledi.

HDP Mardin Milletvekilleri Erol Dora, Midyat’ta paskalya bayramını kutladığı için çok mutlu olduğunu söyledi.

Dora, “Böyle güneşli ve mutlu bir günde mutlu etti. Mezopotamya çok güzel bir coğrafyadır. Bu güneş altında bu bayramı kutlamak hepimizi mutlu etti. Başta buradaki Süryani halkımız olmak üzere Hristiyanların bayramını bu vesile ile kutluyorum. Bu bayramın bütün insanlığa başta ülkemize huzur ve barış getirmesini diliyorum.” dedi.

Süryani Kiliseleri Vakfı Başkan Yardımcısı Yusuf Türker, “Bugün paskalya bayramımız. Hazreti İsa’nın kıyam günüdür. BU bayram vesilesiyle barış ve huzur getirmesini diliyorum. Bill hassa ülkemizde olan tatsız olayların ve etrafımızda bulunan Suriye ve Irak’a barış getirmesini diliyoruz. “dedi.

Süryani Anto Onar ise, İsa Mesih dünyaya barış getirdiğini ifade ederek, “inşallah bu bayramımızın devletimizin ve milletimizin hayır uğur ve barış getirir.

Süryani gençlerde paskalya bayramının sağlık mutluluk ve barış getirmesini diledi.

Kaynak: Mardin Arena

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2018, 08:51

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER