Suphi Nejat Ağırnaslı'nın ailesinden açıklama

MLKP üyesi olduğu iddia edilmişti

Suphi Nejat Ağırnaslı'nın ailesinden açıklama

IŞİD'e karşı savaşmak için gittiği Kobani'de hayatını kaybeden Suphi Nejat Ağırnaslı’nın annesi Nuran Ağırnaslı ve babası Hikmet Acun yaptıkları açıklama ile oğullarının MLKP üyesi olmadığını belirttiler.

Kobani'de Paramaz Kızılbaş kod adıyla IŞİD’e karşı Kürt güçleriyle birlikte savaşan Suphi Nejat Ağırnaslı’nın MLKP üyesi olduğu iddia edilmişti.

Ailesinin konu hakkındaki açıklaması şöyle:

Suphi Nejat Ağırnaslı ( Paramaz Kızılbaş) Üzerine Zorunlu Açıklama

Nejat'ın sevgili yoldaşları, dostları ve arkadaşları

Nejat bilindiği üzere 2014 yılının Ekim ayının 5'inde Kobane'de YPG saflarında DEAŞ çetelerine karşı savaşırken Miştenur tepesinde vurularak düşmüştü. Nejat'ın ölüm haberi" MLKP savaşçısı" olarak kamuoyuna duyurulduğunda onun düşünsel ve teorik serüvenini en yakından bilen biz anne ve babası ve başka yoldaşları "MLKP savaşçısı" açıklamasına itiraz etmiş ve daha cenaze töreni yapılmadan önce iki kez görüşmüş bu tutumlarından vazgeçmelerini istemiştik. Nejat'ın MLKP'li olmadığını, fikirlerinin ve Türkiye soluna yaptığı eleştirilerin muhataplarından birinin de adı geçen parti olduğunu söylemiştik. Ancak herkesin bildiği gibi Nejat'ın cenaze töreni, ölüm haberinin kamuoyunda yankısı sürerken, MLKP 'nin gösterisine dönüştürülerek, Nejat'ın temsil ettiği enternasyonal dayanışmanın daha geniş çevrelere ulaşması bir bakıma "içerilerek" engellenmiştir.

Adı geçen partinin içindeki devrimci ve yüksek değer sahibi insanların Kobane, Rojova'da devrimci cephelerde Türkiyeli diğer devrimci gruplarla birlikte savaşmasını kıymetli ve değerli bulduk. O savaşçı insanlara, yoldaşlara verdiğimiz yüksek kıymet ve değer nedeniyle MLKP'nin Nejat'ı faydacı sahiplenme biçimini susarak karşıladık. Oysa adı geçen parti de, bizler ve Nejat'ın yakın arkadaşları da Nejat'ın nerede askeri eğitim aldığını, YPG güçlerine nasıl ve ne zaman katıldığını, Kobane'de ne yaptığını biliyorduk. Yani Nejat'ın Kobane’ye gidiş sürecinin başından ölümüne MLKP ile hiç bir kesişme ve karşılaşma yaşamadığı biliniyordu. Nejat Kobane'deyken MLKP dahil Türkiyeli hiç bir örgüt ve grubun henüz orada olmadığı da bilinmekteydi. Biz bekledik ki MLKP devrimci tevazunun ve ahlakın gereği olarak Nejat'la kurduğu ilişkinin özrünü göstersin ve devrimciliğin şaşmaz bir göstergesi olarak özeleştiri verip, Nejat'la hak ettiği bir yerden ilişki kursun. MLKP'nin Nejat'la kurduğu siyasi olmayan ama ahlaki yönü oldukça sorunlu ilişkinin Nejat'ı incitmeye, onu bir "ölü"ye dönüştürmeye ve "rant" nesnesi haline getirmeye dönük çaba olduğunu bilmesini istedik.

Bu sebeple bir süre önce son kez yaptığımız görüşmede "uygun biçimde bir açıklama yapmalarını" tutumlarını ve Nejat'la kurdukları ilişkilerini düzeltmelerini kendilerine ilettik. Açıklama yapılmadığı taktirde bizim hem Nejat adına, hem sevenleri ve devrimci kamuoyunun gerçekleri bilemesi adına açıklama yapmak durumunda kalacağımızı ilettik. Ancak bir açıklama ile karşılaşmadık, bize de özel olarak bir şey iletilmedi.

Nejat'ın fikriyle, eylemiyle, teorik gücüyle Türkiye devrimci tarihine giriş biçimi; onun ölüme giderken yazdığı mektuptaki arzusu ve temennisinde gizlidir.

Açıklıyoruz ki;

Nejat'ın bu süreçte hiç bir biçimiyle MLKP ile ilişkisi olmamıştır, MLKP ile ilişkisi olsaydı bu onun kararı olur ve bize bir söz düşmezdi. Ama gerçeği kamuoyunun bilmesi Nejat’ın "MLKP"li yapılmasından daha ahlakidir.

Nejat bütün devrimcilere bıraktığı mektuplarında şöyle demişti;

"Sevgili dostlarım,

...................

"Türkiye'nin batısında sıradan emekçi insanların hayatını büyüleyecek, sıradan kahramanlar çıkaracak büyük bir çıkışın tohumlarını, hakikat arayışcılığının öncü ve ardtçı örgütünü yaratmanız dileğiyle...

" HER YÜREK DEVRİMCİ BİR HÜCREDİR HAYALGÜCÜ İKTİDARA "

Bu sözler yoruma gerek bırakmayacak kadar açık bir vasiyettir

Nuran Ağırnaslı

Hikmet Acun

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2015, 13:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
mert
mert - 3 yıl Önce

hakli olarak mlkp`den bir aciklama bekliyoruz, neden bu suskunluk?