Sevag’ın davası Diyarbakır’da görülecek

Paskalya Bayramı’nın kutlandığı ve aynı zamanda Ermeni Soykırımı’nı anma gününe denk gelen 24 Nisan’da ‘kaza’ya kurban gitmişti…

Sevag’ın davası Diyarbakır’da görülecek

Diyarbakır’da 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde Ermeni er Sevag Şahin Balıkçı’nın ölümüne ilişkin açılan dava 7 Ekim Cuma günü saat 13:00’de görülecek.

Balıkçı’nın ölümünden sorumlu tutulan Kıvanç Ağaoğlu’nun 9 yıl hapsi istenmişti fakat suçun üst sınırı ve kaçma şüphesinin olmaması göz önüne alınarak serbest bırakılmıştı.

Dava Sevag’ın nişanlısı Melani Kumruyan’ın tanık olarak dinlenmesi için ileri bir tarihe ertelenmişti. Kumruyan daha önceki demeçlerinde Sevag’ın karakolda bir komutanla sorunlar yaşadığını öne sürmüştü.

Hatırlanacağı gibi Türk Silahlı Kuvvetlerinin Batman’ın Kozluk İlçesi Gümüşörgü Jandarma Karakolu’nda askerlik yapan Ermeni Er Sevag Şahin Paskalya Bayramı’nın kutlandığı ve aynı zamanda Ermeni Soykırımı’nı anma gününe denk gelen 24 Nisan günü arkadaşı Kıvanç Ağaoğlu’nun tüfeğinden çıkan kurşun ile ölmüştü. Katil Ağaoğlu’nun milliyetçi görüşte olduğu, Facebook profilinde bu yönde paylaşımlar bulunduğu ortaya çıkmıştı.

YTÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü mezunu olan ve terhisine 23 gün kala hayatını kaybeden Balıkçı’nın ölümüne ilişkin soruşturmada Askeri Savcılığın iddianamesinde, Sevag’ı ölüme götüren olaylar zinciri şöyle anlatılmıştı:

“24 Nisan 2011 tarihinde Batman Kozluk İlçesi Gümüşörgü Karakolu’na tel örgü yapılması için Jandarma Kıdemli Başçavuş Kenan Üzyetici gündüzcü çavuş Abdullah Irmak’a emir verdi. Saat 10.00 sıralarında Jandarma Er Kıvanç Ağaoğlu, Naim Çelikbaş, Metin Öztürk, Ömer korkmaz, Osman Fatih Balkaya, Fazlı keskin, Halil Ekşi, Mehmet Dilekçi ve Sevak Şahin Balıkçı görev yerine gitti.

Çalışma sırasında başlarına rütbeli bir personel gelmeyen askerlerin yanlarında zimmetli otomatik silahlar vardı. Tel örmeye başlamadan önce silahlara doldur boşalt işlemi yapmayan askerlerin silahları yarı dolduruşta ve emniyetleri kapalıydı. Askerler tel örgünün 2 tarafında birbirlerine yaklaşık 2 metre uzaklıkta çalışırken birbirleriyle şakalaşarak sohbet ediyorlardı. Bu sırada Kıvanç Ağaoğlu omzundaki G-3 marka piyade tüfeğini tam dolduruşa aldı, silahın kurma kolunu çevirdi ve silahın namlusunu Şahin Balıkçı’ya çevirdi. Bu sırada silahın ateş alması sonucu Balıkçı sağ karın boşluğuna isabet eden mermi ile yaralandı. Yere yığılan Balıkçı kendisini vuran Kıvanç Ağaoğlu’na ‘Abi ne yaptın, koş yetiş’ diye seslendi. Olay yerindeki diğer askerlerin Kozluk Devlet Hastanesi’ne götürdüğü Balıkçı yolda hayatını kaybetti.”

İddianamede olay sırasında Balıkçı ile Ağaoğlu’nun yakınında bulunan asker arkadaşlarının ifadelerine de yer verildi. Jandarma Er Halil Ekşi ifadesinde, “Kıvanç Ağaoğlu ve Sevag Şahin Balıkçı 1-2 metre mesafede çalışıyorlardı. Yaklaşık yarım saat neşeli bir ortamda çalıştıktan ve şakalaşmalardan sonra Kıvanç bir anda silahı omzundan indirerek tam dolduruşa aldı. Emniyeti açıp açmadığını görmedim. Kıvanç silahı Sevag’a doğrulttu ve doğrultmasıyla silahın ateş alması neredeyse aynı anda oldu. Bir tartışma ya da kavga olmadı. Hatta onlar kardeş gibilerdi” dedi.

İddianamede, hazırlanan rapora göre silahın kendiliğinden ateş almasına neden olabilecek bir arızasının olmadığı ve yapılan testler sonucu tüfeğin kendiliğinden patlamadığının tespit edildiği vurgulandı. Savcı, Sevag’ın ölümüne neden olan Kıvanç Ağaoğlu’nun ‘Bilinçli taksirle adam öldürmek’ suçlarından 9 yıla kadar hapis cezası cezalandırılmasını istedi.

YORUM EKLE