Şeker artık karaborsada satılacak

Türkiye Şeker Fabrikaları zam yapacağını duyurunca, fırsatçılar şekeri stoklamaya başladı...

 Şeker artık karaborsada satılacak
Türkiye Şeker Fabrikaları (TÜRKŞEKER), 22 Ağustos'tan itibaren şeker fiyatlarına yüzde 7 oranında zam yapılacağını duyurdu. Buna göre, toz şekerin kilosu KDV hariç 2,12 liradan, küp şekerin kilosu ise KDV hariç 2,63 liradan satılacak. Ancak fiyat artışının 15 gün öncesinden ilan edilmesi fırsatçıların önünü açtı.

İŞ AHLAKINA AYKIRI
Zeynep Ceylan'ın haberine göre; Zamsız fiyattan satmak isteyenler gelen taleplere 'elimizde şeker yok' diyerek stokladı.Gıda üreticileri şeker bulmakta sıkıntı çekmeye başladı. Uygulamanın Ramazan Bayramı'ndan hemen önce gerçekleşmesi tepkileri artırdı.

Baklavacı Güllüoğlu Başkanı Nejat Güllü, zammın günler öncesinden açıklanmasının iş ahlakına aykırı bir uygulama olduğuna dikkati çekti. Güllü, "Özelleştirme öncesinde böyle uygulamalar olmuyordu. Bu tamamen fırsatçılık. Ne yapacağız yani karaborsadan mı şeker alacağız? Bir gün öncesinde gece duyuruyu yapsınlar sabah kalktığımızda zamlı alalım. Buna kimse itiraz etmez. Tam bayram öncesinde 'şeker yok' denmesinden iyidir" diye konuştu. Daha önce pirinç konusunda da fırsatçılık yaşandığını ve Başbakan Erdoğan'ın olaya el koyduğunu, şekerde de aynı durumun söz konusu olabileceğini sözlerine ekledi.

ÇİKOLATA FİYATI ARTAR
Seyidoğlu Genel Müdürü Mehmet Göksu, fiyatlara yapılacak zammın bu kadar erken haber verilmesinin sektör açısından olumsuz bir gelişme olduğunu belirtti. Bu uygulamanın stokçuluğu ve karaborsayı teşvik ettiğini ifade eden Göksu şöyle konuştu:

"Herkes nasıl olsa zam gelecek diye elindeki şeker stokunu piyasaya sürmeyerek karmaşaya yol açtı. Hükümetin bu tip sektörü zora sokacak durumlarda müdahale etmesi gerekir. Bu zam bayramda bizim şeker ve çikolata fiyatlarına yansımaz çünkü bayram için üretimler günler öncesinden tamamlandı. Ancak bayram sonrasında fiyatlarda değişiklik olabilir." (ekofinans)
Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2012, 15:27

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER