RTÜK çizgi filmdeki 'cinsel bilgi'yi uygunsuz buldu

RTÜK Titeuf’ün bir bölümünde işlenen hikayede cinselliğin konu alınarak ‘çocuk nasıl yapılır’, ‘nasıl oluşur’, ‘nasıl doğar’ konularının anlatılmasını uygun bulmadı

RTÜK çizgi filmdeki 'cinsel bilgi'yi uygunsuz buldu

RADYO Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) uzmanları, Planet Çocuk’ta yayınlanan ‘Titeuf’ isimli çizgi filmin bir bölümünde ‘hamile, yumurta, sperm ve seks’ kelimeleri geçtiği için çocuklarda merak duygusunu uyandıracağı gerekçesiyle kanala ceza istedi. 

ÇİZGİ FİLMDEKİ SAĞLIK DERSİNE TAHAMMÜLSÜZLÜK

Meltem Özgenç’in Hürriyet'te yer alan haberine göre, RTÜK Titeuf’ün bir bölümünde işlenen hikayede cinselliğin konu alınarak ‘çocuk nasıl yapılır’, ‘nasıl oluşur’, ‘nasıl doğar’ konularının anlatılmasını uygun bulmadı.

Buna göre, okul çağında olan Titeuf adlı çocuğun okulda yaşadıkları, aile ve arkadaş ilişkilerini konu alan çizgi filmin bir bölümünde öğrenciler bir sağlık dersinde gösteriliyordu.

Öğretmen öğrencilerine bebek sahibi olmakla ilgili bilgi veriyordu. Aynı bölümdeki hikayede çizgi filmin kahramanı Titeuf, Nadia isimli kız arkadaşının üzerine düşüyor ve yanlışlıkla öpüşüyorlardı. Hikayede Titeuf fazla gazlı içecek içtiği için karnı şişince arkadaşları ona Nadia’dan hamile olduğunu söyleyerek gülüyordu.

RTÜK, bu hikayenin geçtiği çizgi filmi, “Vaktinden önce verilen cinsel bilgilerin, çocukların merak duygusunu artırarak davranış bozuklukları göstermelerine neden olabileceği pedagoglar tarafından vurgulanmaktadır” diyerek ‘uygunsuz‘ buldu.

Kanala ceza kesilmesini isteyen RTÜK uzmanı, “Cinselliğe dair kelimelerin masum olarak nitelenen çizgi film içinde kullanılıyor olması, söz konusu çizgi filmde de olduğu gibi cinsel konuların çocuklar arasında konuşulması sonucunda doğru olmayan bilgiler edinmelerine yol açabilecektir. Söz konusu çizgi filmde hamile, sperm, yumurtlama, seks kelimeleri kullanıldığı ve işlenen konuların çocuklar için uygun olmadığı anlaşılmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2015, 11:08

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER