Norveç’te bin yıllık Viking tekne mezarı bulundu

Arkeologlar, Viking teknesinin yaklaşık dört metre uzunluğunda olduğunu ve bir insan iskeleti içerebileceğini tahmin ediyor

Norveç’te bin yıllık Viking tekne mezarı bulundu

Arkeologlar Norveç’te bir pazar meydanının altında 1000 yıllık bir Viking tekne gömütü keşfetti. Viking teknesinin izleri Norveç’in Trondheim kentinde bir pazar meydanının altında bulundu. Araştırmacılar, ayrıca teknede iki Vikinglinin kalıntılarını içerebileceğini gösteren iki kemik buldular.

Doğrusu kazı alanında ahşap kalıntı bulunmasa da araştırmacılar paslı toprak ve iyi korunmamış çiviler buldu. Viking teknesinin yaklaşık olarak 4 metre uzunluğunda ve kabaca kuzey güney doğrultusunda olduğu anlaşıldı.

Bulguları doğrulayan Norveç Kültür Mirası Enstitüsü’nün (NIKU) arkeologlarından Ian Reed’e göre, araştırmacılar bir kaşık parçası ve sandık için bir anahtar parçası da dâhil olmak üzere, mezar alanında küçük kişisel eşyalar buldular. Anlatılanlara bakılırsa bu parçalar kabaca 7. ila 10. yüzyıllara tarihleniyor.

'nde yer alan haberine göre mezar alanı, Geç Demir Çağı veya Erken Viking Çağı’na ait olabilir. Erken dönem teknelerinde bir uzman olan Knut Paasche, yaptığı açıklamada teknenin kazılan yere yerleştirip ölüler için mezar olarak kullanıldığının olası olduğunu, ayrıca tekne ve mezarın üzerinde bir mezar höyüğünün de oluşmuş olabileceğini belirtiyor.

Paasche’ye göre, bu tekneler Nidelven nehri boyunca sığ sularda gezinmek için tasarlandığından tabanda ve ortada düz olan bir Åfjord teknesine benziyor.

Demir Çağı ve Viking döneminde tekneden mezarlar az olmakla birlikte, bu özel buluş Trondheim’in bu özel döneminde bulunan ilk mezar teknesi olma özelliğini taşıyor.

Söz konusu Norveç şehrinde, son birkaç yılda bazı önemli arkeolojik kazılar yapılıyor. Geçtiğimiz yıl arkeologlar, eski Viking kralı ve Norveç Olav Haraldsson’un koruyucu azizinin, bir aziz olarak kabul edildiği 11. yüzyıldan kalma bir kiliseyi ortaya çıkardı. Trondheim’ın Viking kralı Olav Tryggvason tarafından 997 yılında kurulduğuna inanılıyordu.

Arkeologlar, mezar alanında bulunan kemiklerin DNA testi de dahil olmak üzere, bu alanın gerçek anlamda bir mezar olup olmadığını anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuyor.

Bu önemli keşif, Trondheim’ın bir Ortaçağ kentinden daha yaşlı olabileceğini gösteriyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2018, 11:43

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER