Norveç'te Müslümanlar sinagog etrafında etten duvar ördü

Ülkede yaşayan Yahudilere, ‘Biz varken size bir şey olmaz’ mesajı verdiler

Norveç'te Müslümanlar sinagog etrafında etten duvar ördü

Norveç'in başkenti Oslo'da Sinagog çevresinde el ele daire oluşturan Müslüman göçmenler "Biz özür dilemek için değil, teröre karşı el ele olduğumuzu göstermek için bunu yapıyoruz" dediler. Ülkede yaşayan Yahudilere, "Biz varken size bir şey olmaz" mesajı vermek istediklerini belirten Müslüman göçmenler, sinagog çevresinde adeta etten duvar oluşturdular.

Müslüman gençlerden Hajrah Arshad "Paris ve Kopenhag'daki Yahudilere yönelik terör saldırılarından sonra Müslümanlar olarak teröre karşı olduğumuzu ve hangi din ve inançtan olursak olalım el ele ve birlik içinde olduğumuzu göstermek istedik. Bu eylemi özür dilemek için değil, Yahudilere verdiğimiz desteği göstermek için gerçekleştirdik. Onlar ortaya çıkmaya korkuyorlar. Biz terörden bizim de endişe duyduğumuzu ve onlarla aynı düşüncelerin içinde olduğumuzu göstermek istedik" dedi.

Yahudilerden Ervin Kohn, Norveç'te Yahudilerin küçük bir azınlık olduğuna dikkat çekerek "Müslümanların bize yalnız olmadığımız sinyalini vermeleri mutluluk verici" dedi.

Ali Chishti adındaki genç de, birlik ve beraberliğin Müslümanlığın bir gereği olduğunu belirterek, teröre karşı, ifade özgürlüğü, demokrasi için inanç, din, milliyet ayrımı yapmadan el ele vermek gerektiğini söyledi.

Radikal’de yer alan habere göre Müslüman gençlerin girişimi, gerek Norveç, gerekse diğer İskandinav ülkelerinde takdirle karşılandı. Kopenhag'daki saldırının ilk haftasında, bazı aşırı sağcı Danimarkalılar da Müslümanların ülkeyi terk etmesini isteyerek, rahatsız etmeye başladılar.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2015, 21:26

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER