Meksika'daki Ay Piramidi'nin altında gizli tünel keşfedildi

Yeni keşfedilen uzun yeraltı tüneli, Ay Piramidi’nin meydanının merkezine kadar ilerliyor

Meksika'daki Ay Piramidi'nin altında gizli tünel keşfedildi

Arkeologlar, Amerika’nın en ünlü antik kenti olarak bilinen Teotihuacan’daki 43 metrelik Ay Piramidi’nin altında yeraltı tüneli keşfetti.

Arkeologlar, Meksika’daki antik kent Teotihuacan’da yer alan Ay Piramidi’nin altında, 2000 yıl kadar önce yaşadığı bilinen Aztek öncesi uygarlığa ait gizli tünel keşfettiklerini açıkladı.

Ay Piramidi, 43 metrelik yüksekliğiyle, Güneş Piramidi’nden sonraki en büyük ikinci yapı olarak biliniyor. Bölgedeki mezarlarda bulunan insan kalıntıları, burada insan kurban etme ve diğer kanlı ritüellerin gerçekleştiği düşüncesini destekliyor.

Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü’nden (INAH) bir ekip, yerin altındaki bir boşlukla karşılaştıklarında, Plaza de la Luna olarak da bilinen Ay Piramidi’nin büyük meydanını kazıyorlardı.

Son yıllarda Teotihuacan’da buna benzer tünel gibi yapılar, Tüylü Yılan Piramidi’nin altındaki bir tünel de dahil olmak üzere diğer yapıların altında da keşfedilmişti.

YERALTI DÜNYASININ BİR TEMSİLİ 

Yeni keşfedilen uzun yeraltı tüneli, Ay Piramidi’nin meydanının merkezine kadar ilerliyor. Arkeologlar bu tünelin Kolomb öncesi medeniyetin karmaşık inanç sisteminde yeraltı dünyasını temsil ediyor olabileceğine inanıyor.

Plaza de la Luna’nın koruma projesinin başındaki arkeolog Veronica Ortega: “Bulgular, Teotihuacanlıların büyük anıtlarıyla ilişkili olarak, yeraltı dünyasını temsil eden aynı tünel modellerini sürekli olarak yaptıklarını doğruluyor.” diyor.

Arkeologlar Haziran ayının başında, yüzeyde yapılan elektriksel ölçümlerden yola çıkarak, yeraltında bulunan yapıları görüntüleyen ‘elektriksel direnç tomografisi’ olarak bilinen bir yöntem kullandıklarında bu yeraltı tünelini keşfetti.

KAYNAK:

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2017, 18:50

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER