Kobani için çıktığı sahnede fenalaşıp hayatını kaybetti

Bağlama ustası halk ozanı Bilal Ercan yaşamını yitirdi

Kobani için çıktığı sahnede fenalaşıp hayatını kaybetti

Ankara Maltepe'de Kobani'ye destek amaçlı düzenlenen konserde sahnede fenalaşan 52 yaşındaki sanatçı Bilal Ercan hayatını kaybetti. 

"GENÇLİK BENİ BEKLİYOR"

Kalp rahatsızlığı yaşayan ve ertesi gün ameliyata girecek olan Ercan’ın rahatsızlığın hatırlatan arkadaşlarının sahneye çıkmaması yönündeki uyarılarına “Gençlik beni bekliyor, sahneye çıkmam lazım” diye yanıt verdiği ve sahneye çıktıktan sonra fenalaşarak yere yığıldığı belirtildi.

KOBANİ’YE DESTEK KONSERİNDE ÖLDÜ

Bilal Ercan’ın, Orta Anadolu Kürt Sanatçıları İnsiyatifi'nin düzenlediği bu konseri Kobani’ye destek amaçlı olduğu için de önemsediği, hastalığına ve ameliyata girecek olmasına rağmen kısa bir süre de olsa sahneye çıktığı kaydedildi.

Sahneye çıktıktan bir süre sonra fenalaşan Bilal Ercan’a ilk müdahaleyi salondaki sağlık görevlileri yaptı. Ercan, kalp masajı ve elektroşok uygulamasına rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

BAĞLAMA TASARIMCISIYDI

Türk Halk Müziği sanatçısı Sümer Ezgü, Bilal Ercan’ın ölüm heberini Facebook sayfasından duyurdu. Sümer Ezgü, ayakta çaldığı bağlamasının Bilal Ercan tarafından tasarlandığını belirtti.

Bilal Ercan kimdir?

1962 Konya, Kulu doğumludur. İlkokul yıllarında mandolin çalarak başladığı müziği, ilerleyen yıllarda bağlamayla devam eden bu çalışmalar 1987 yılından sonra yorumcu olarak devam etti. Sanatçı halen Hacettepe Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak görev yapmakta olup yine aynı okulun büyükler ve küçükler halk dansları toplulukların müzik direktörlüğünü yapmaktaydı.

Halk dansları ve halk müziği ile ilgili yurtdışında birçok festival ve etkinliklere katılan sanatçı birçok birincilikler ve ödüller almıştır.

Beste türkülerin öncülerinden olan Bilal Ercan'ın birçok bestesi usta yorumcular tarafından seslendirilmiştir. MESAM ve TRT repertuarına kayıtlı 200 civarında bestesi bulunan sanatçı birçok kurumun müzik ve sanat danışmanlığını yapmaktaydı.

"Halk Müziği ve Aşiretler" isimli kapsamlı araştırmalar yapan Bilal Ercan "Cumhuriyet Oratoryosu"nun da bestecisidir. Halk müziği camiası ona "Türkübeyi" yakıştırmasını yapmıştır.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2014, 10:21

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER