Kıbrıs’ta vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu cezaevi yolunda

Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi ‘yurt ödevimiz barış, vicdanı ret hakkımız’ demeye devam ediyor

Kıbrıs’ta vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu cezaevi yolunda

Ercan Jan Aktaş / Demokrat Haber

Vicdanı retçi Halil Karapaşaoğlu’nun bugünkü yargılanmasında Kıbrıs’ta vicdani retçilere cezaevi ihtimali görünmeye başladı. Kıbrıs’ta Murat Kanatlı ve Haluk Selam Tufanlı’nın da mahkemeleri devam ediyor.

Bugün, Halil Karapaşaoğlu’nun Askeri Mahkemede yargılanmasına devam edildi, dava 3 Ocak 2019, Perşembe saat 13.00’e ertelendi. Davada kararın okunması bekleniyor.

Son karar için kendisi ile konuştuğumuz Murat Kanatlı, “Bugün mahkeme değil ama Savcı, 2 olan davayı 4 yaptı, daha önce çektiğini gene açtı, bir yeni ekledi, yani bir yanı ile biz vicdani retçilere rest çekti. Neden böyle bir şeye gittiğine dair de sanırım savcılık öyle talimat aldı; «bu işleri kapatın» diyor galiba birileri. Şimdi 3 Ocak mahkemesini bekliyoruz. Bu süreç içinde dayanışma önemlidir, dayanışma ile onların kararlarını geriletebiliriz. Onun için demokratik kurum, parti, dernek ve bireyleri bizimle dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz” dedi.

Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi de duruma dair şu açıklamayı yaptı:

“Anayasa Mahkemesi ve Askeri Yargıtay kararlarında, Meclis Dilekçe Komisyonu raporunda vicdani ret hakkının açıkça tanınmasına, hükümet programında da olmasına, birçok siyasi parti ve örgütün lehte açıklamasına rağmen Kıbrıs’ta Vicdani Ret inisiyatifi aktivistlerinin yargılanması ve belki de yeniden cezaevinde olma süreci devam ediyor.

Mahkemedeki duruşma süreçleri daha önceki davalarda tamamlandığından, daha önce de deklere edildiği gibi verilmesi muhtemel para cezaları ödenmeyeceği için, yargılanmakta olan vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu mahkeme tarafından suçlu bulunursa 3 Ocak’ta cezaevine girebilecek.

Başsavcılık bugün devam eden 2 dava yanına bir yeni dava daha ekledi. Ayrıca daha önce geri çektiği bir davayı da yeniden dosyalayacağını beyan etti. 3 Ocak’ta vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu 4 davadan hakim karşısına çıkacak.

20 Aralık’ta ise vicdani retçi Haluk Selam Tufanlı mahkeme karşısına çıkacak. Haluk Selam Tufanlı’nın AİHM’deki davasından dolayı davaların geri çekilmesi beklenmekte. Vicdanı retçi Halil Karapaşaoğlu’nun cezaevine girme ihtimalinin olduğu böylesi bir anda, Kıbrıs'ta Vicdani Ret İnisiyatifi olarak, tüm anti-militaristlerinin ve barış aktivistlerinin, 3 Ocak, Perşembe günü, 13:00’de Askeri Mahkemede görülecek olan davalarında ve o tarihe kadar olan süreçte dayanışmasını bekleriz…

Kıbrıs'ta Vicdanı Ret İnisiyatifi olarak bu kritik davayı Avrupa ve dünyadaki vicdani ret ve insan hakları örgütlerinin ve aktivistlerinin takip etmesi için girişim başlattığımızın da altını çizeriz. Uluslararası kurumların da davaya taraf olması için girişimlerimiz sürecek.

En son Güney Kore’de Anayasa Mahkemesi kararı ile onlarca vicdani retçinin hapisten çıktığı koşullarda, dünyada sayılı ülkede vicdani retçilerin hapis yattığı bir dönemde Eritre’yle beraber bir vicdani retçi de Kıbrıs’ın kuzeyinde cezaevi yolunda. Hatırlanacağı gibi 105 yıl önce İngiltere’de vicdani ret ilk kez yasal hak olarak tanınmıştı. Kıbrıs’ın kuzeyinde ise Anayasa Mahkemesi kararına rağmen henüz yasal bir düzenleme yapılmadı. Tüm bu olumsuzluklara rağmen, hapis yolunda da olsak bir kez daha ‘yurt ödevimiz barış, vicdanı ret hakkımız’dır diyerek mücadeleye devam etme kararlılığımızın altını çizeriz.”

Demokrat Haber’e destek olmak isterseniz tıklayın >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER