‘Irkçı tehdit yüzünden Türkiye’yi terk ettim’

Elizabeth Maria Pıçakçı, Marmaris’te tehditler artınca ülkeyi terk ettiğini yazdı…

‘Irkçı tehdit yüzünden Türkiye’yi terk ettim’

Muğla’nın Marmaris ilçesinde 2 yıl önce kuyumculuk yaptığı çarşıda bir esnafın ırkçı saldırılarına maruz kaldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunan Ermeni Elizabeth Maria Pıçakçı, savcılığın “kovuşturmaya yer yok” kararının ardından tehditlerin artması üzerine Türkiye’yi ailesiyle birlikte terk etti.

 

Pıçakçı ve ailesi, şimdi bir Avrupa ülkesinde yabancıların tutulduğu bir kampta sığınma talebinin değerlendirilmesini bekliyor.

 

‘ŞİKÂYET ETTİM, TEHDİT ARTTI’

Agos’un haberine göre 20 Mayıs 2010’da Pıçakçı’nın komşu dükkanında kendisiyle aynı işi yapan şahıs, “Şerefsiz Ermeni köpekler” diye bağırdı. Bunun üzerine kalabalık bir grup Pıçakçı’nın dükkanının önünde toplandı. Yaşanan gerginlik üzerine ırkçı saldırılara maruz kaldığı gerekçesiyle Muğla Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

 

Dilekçesinde bir meslektaşı tarafından sürekli taciz edildiğini, söz konusu kişinin çarşı ortasında “Şerefsiz Ermeni köpekler” şeklinde bağırdığını ifade eden Pıçakçı, can güvenliğinin tehlikede olduğunu belirtti. Savcılık konuyla ilgili olarak “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verince Pıçakçı ailesi, dozu iyice artan ırkçı saldırıların hedefi haline geldi ve Türkiye’ye terk etti. Maria Pıçakçı kendileri için giderek kötüleşen süreci şöyle anlattı:

 

‘BAŞINIZA BİR ŞEY GELEBİLİR’

“Eşim Gürcistan vatandaşı. Evli olduğumuz için ikamet izni var. Yıllardır Türkiye’de. Bu olaylardan sonra onunla uğraşmaya başladılar, sürekli alıp emniyete götürdüler. Avukatımız emniyet birimleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Akabinde, hiçbir sebep göstermeden eşimin ikamet iznini iptal edip sınırdışı ettiler. Eşimin sınırdışı edilmesiyle, sivil emniyet unsurları ‘Bak, Marmaris küçük bir yer, senin çocuklarının nerede gezdiğini biliyoruz, başlarına her an bir şey gelebilir’ diye beni alenen tehdit etmeye başladılar.

Bir gece evimizin balkonunda birilerini görünce artık dayanamadık ve eşim gönderildikten 8 gün sonra evi, dükkanımızı bırakıp kaçtık.”

 

Türkiye’ye tekrar dönmeyi düşünmeyen ve şimdi bir Avrupa ülkesinde yabancıların tutulduğu bir kampta sığınma talebinin değerlendirilmesini bekleyen Pıçakçı ailesi, yaşadıklarını Facebook’ta “İnsanlık adına bir adım da sen at” adlı sayfada paylaşıyor. (Milliyet)

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2012, 16:21

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER