Ermeni fotoğrafçılar sergisi açıldı

1872-1923 yıllarında Sivas, Merzifon, Samsun, Konya ve Amasya’da çekilen fotoğraflar sergilendi...

 Ermeni fotoğrafçılar sergisi açıldı

Amasya’nın Merzifon ilçesinde yaşayan Ermeni asıllı Dildilian kardeşlerin, 1872-1923 yıllarında bölgede çektikleri fotoğraflar yaşadıkları topraklarda sergilendi.

Amasya’nın Merzifon ilçesinde yaşayan ermeni asıllı Dildilian ailesinin, fotoğrafçılıkla uğraşan Tsolag ve Aram Dildilian kardeşler ile anneleri Hayganuş`un anılarını Dildilian kardeşlerin yeğeni Maritsa Medaksian, ailenin diğer kuşaklarına anlattı. 

Ailenin üçüncü kuşak torunlarından Armen Tsolag Marsoobian, aile koleksiyonundan çıkarıp bir araya getirdiği 1872-1923 yıllarında Sivas, Merzifon, Samsun, Konya ve Amasya’da çekilen 600`ün üzerindeki fotoğraflar ilk olarak geçen nisan ayında İstanbul’da, sergilendi.

Fotoğraflar bu defa Tsolag ve Aram Dildilian kardeşlerin yaşadığı topraklara Amasya’nın Merzifon ilçesine getirildi. Açılışa Merzifon Belediye Başkanı Ak Partili İskender Doğru ve Armen Tsolag Marsoobian ile vatandaşlar katıldı.

Armen Tsolag Marsoobian burada bu sergiyi açmaktan mutlu olduğunu belirterek, " Aileme ait fotoğrafları yaşadıkları topraklara getirdiğim, bu topraklarla buluşturduğum için çok mutluyum" dedi. (ermenihaber.am)
Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2013, 10:49
YORUM EKLE