Dünyanın en yaşlı insanı Bolivya'dan çıktı

Doğum belgeleri gün ışığına çıkınca liste değişti…

Dünyanın en yaşlı insanı Bolivya'dan çıktı
Güney Amerika‘nın And Dağları’nda, gözlerden uzak bir köyde yaşamını sürdüren Carmelo Flores Laura’nın doğum belgeleri gün ışığına çıkınca, Guinness Rekorlar Kitabı’ndaki liste de değişti.

123 yaşındaki Bolivyalı Carmelo Flores Laura, Bolivya’nın And dağlarında, başkent La Paz‘ın 150 kilometre kuzeybatısındaki Frasquía köyünde yaşıyor.

“Hiç ilaç kullanmadığını, arada sırada göğsünün ve midesinin ağrıdığını“ belirten Carmelo, koka yaprağı çiğniyor, pilav, patates ve makarna ile besleniyor.

Hilario Callisaya isimli Bolivyalı kamu görevlisi, Carmelo’nun gözlerine kertenkele kanının iyi geldiğini, bir kişiyi 30 metre öteden tanıyabildiğini söyledi.

Hilario Callisaya, “123 yaşındaki adamın biraz zor işittiğini, yürürken biraz güçlük çektiğini, bunun dışında herhangi bir şikâyetinin olmadığını“ belirtti.

Daha önce 115 yayındaki Japon Misao Okawa’nın dünyanın en yaşlı insanı olduğu tahmin ediliyordu.

'SIK SIK KERTENKELE VE YILAN YERDİM'

Flores bir televizyon kanalına 19’uncu yüzyıl sonunda dünyaya geldiğini söyledi. Carmelo Flores Laura‘nın doğum tarihi nüfus kayıtlarında 16 Temmuz 1890 olarak yer alıyor. Bolivyalı yetkililer, belgelerin Guinness Rekorlar Kitabı’na iletileceğini açıkladılar.

Güney Amerika’ya özgü yerli Aymara dilinde konuşan Flores, “eskiden sık sık kertenkele ve yılan yediğini“ söylüyor.

Flores‘in 107 yaşında ölen eşi üç çocuk dünyaya getirmiş ve çocuklarından yalnızca oğlu Cecilio hayatta kalmış. Flores’in 14 torununun da toplam 39 çocuğu var.

© Deutsche Welle Türkçe

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2013, 18:12

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER