Din adamlarından çağrı: Metropolitleri bırakın!

Antakya'da bütün inançlar biraraya geldi…

Din adamlarından çağrı: Metropolitleri bırakın!

Antakya'da bir araya gelen din adamları ve kanaat önderleri, kaçırılan metropolitler Pavlus Yazıcı ile Yuhanna İbrahim'in serbest bırakılması için ortak çağrı yaptı.

Antakya Ortodoks Kilisesi'nde yapılan basın toplantısına, Antakya Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Fadi Hurigil, Hatay Müftü Vekili Cafer Erol, Alevi Cemaati adına Nasreddin Eskiocak, Musevi Cemaati Başkanı Şaul Cenidioğlu, Vakıflı Ermeni Köyü Cemaati Başkanı Cem Çapar, Katolik Kilisesi Reisi Domenico Bertogli, Samandağ Ortodoks Kilisesi Cemaati Vakfı Başkanı Dimyan Emektaş, Antakya Ortodoks Kilisesi Papazları Dimitri Doğum ve Jan Dellüler, Antakya Medeniyetler Korosu Derneği Başkanı Yılmaz Özfırat ve koro üyeleri katıldı.

Antakya Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Fadi Hurigil,"Bugün ilimizde sevgi, barış, hoşgörü, uzlaşı ve bir arada yaşama kültürünü tüm dünyaya anlatan cemaat ve kanaat önderleri ile bir araya geldik. Bütün dinlerin ortak dili olan Allah'ın yüceliğini ve emirlerini yaymaya çalışan ve sadece maneviyata hizmet eden din adamlarının kaçırılmasından derin üzüntü duyduğumuzu belirtmek isterim. Buna benzer olayların bir daha yaşanmaması ve kaçırılan metropolitlerimizin bir an önce serbest bırakılıp kiliselerine dönmeleri en büyük dileğimizdir" dedi.

Hatay'ın yüzyıllardan beri dünyanın aradığı, barış içinde bir arada yaşama, medeniyetler ittifakı, dinler arası diyalog gibi kavramların merkezi olmuş, müstesna bir toprak parçası olduğuna dikkat çeken Hurigil, şöyle konuştu:

"Dünyadaki 3 semavi din açısından çok büyük özellikleri olan, tarih boyunca da bu dinlerin ayak izlerini barındıran, medeniyetler korosunu bağrından çıkaran özel mekanlardan biridir. Bizler, ibadetlerimizi farklı mekanlarda yapıyor olabiliriz ama tek bir Allah'a ibadet ettiğimiz için; sevgi ve muhabbetle, bugün kilisemizde toplanmış bulunuyoruz. Antakya'da yaşayan bizler; sevgi, barış ve hoşgörüyü atalarımızdan miras aldık. Bu mirası ve kardeşliği, gelecek nesillere de aktarmak en önemli görevimizdir. Bu mekandakilerin hepsi kardeştir. Kardeş olmak için aynı anne karnından doğmak gerekmez. Dini, dili, ırkı, inancı ne olursa olsun, birbirini karşılıksız seven her insan kardeştir."

NE OLMUŞTU?

İskenderun Ortodoks Metropoliti Pavlus Yazıcı 22 Nisan'da Hatay'ın Reyhanlı İlçesi Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Antakya Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Fadi Hurigil tarafından yolcu edildikten sonra, Halep Süryani Ortodoks Metropoliti Yuhanna İbrahim ile Babil Hava Gümrük Kapısı'nda bekleyen ambulansla Halep'e gittiği sırada, Suriyeli muhaliflerce yollarının kesildi, şoförleri öldürüldü, 2 din adamının ise, kaçırıldı.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2013, 11:41
YORUM EKLE