Dersim'de anaokulundaki yılbaşı süsü ‘Hıristiyan geleneği’ diye kaldırıldı

Öğrenci velisi Argın, süslerin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından söküldüğünü ifade etti

Dersim'de anaokulundaki yılbaşı süsü ‘Hıristiyan geleneği’ diye kaldırıldı
Evrensel gazetesinde yer alan habere göre, Dersim’de bulunan Elti Hatun Anaokulu'nda yeni yıl etkinlikleri kapsamında sınıf öğretmenleri ve öğrenciler tarafından yapılan yılbaşı süsleri, iki velinin “Hıristiyanlığa özgü bir gelenek” diyerek itirazda bulunması üzerine, Milli Eğitim Müdürü tarafından toplatıldı.
Elti Hatun Anaokulu’nda takvimsel etkinlikler kapsamında, yaklaşan yeni yıl nedeniyle sınıf süslemesi yapıldı. Etkinliğe, başka sınıfta öğrencisi olan iki velinin “Hıristiyan geleneği” diyerek önce okul idaresine, daha sonra da İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne şikayet ettiği iddia edildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü de sınıf öğretmeni ve öğrenciler ile birlikte yapılan süsler toplatıldı.

HIRİSTİYANLIK DAYATILIYOR

Olaya tanıklık eden öğrenci Velisi Fatoş Argın, okul çıkışında çocuğunu okuldan almak üzere beklerken bir öğrenci velisinin kendilerine dönerek, “Sizler bu görüntüden rahatsız olmuyor musunuz?” diye sorduğunu söyledi. Argın, velinin başka bir velinin de desteğini alarak yapılan süslemelerden rahatsız olduklarını, çocuklarına Hıristiyanlığın dayatıldığını, ve olayla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'na şikayette bulunacaklarını söylediğini aktardı. Velilerin sözlerine tepki gösterdiğini belirten Argın, “Bu tutumun insanları ayrıştırmak olduğunu, okulda iyi niyetli bir çalışma yapıldığını, farklılıklarımızın zenginlik olduğunu söyledim” diye konuştu. Sonrasında velilerin tartışmayı okul müdürüne taşıdıklarını belirten Argın, “İkinci gün okula gittiğimde süslerin söküldüğünü gördüm. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından söküldüğünü öğrendim” diye konuştu. 

SÜSTEN BİLE RAHATSIZLAR

Argın olaya tepkisini şu sözlerle ifade etti: “Öğrenci velisi olarak çocuklarımızın yaşam alanlarının biz velilere, öğrencilere öğretmenlere hiçbir şekilde sorulmadan, eğitimcileri hiçe sayan bu tip gerici uygulamaların eğitimin geldiği yer konusunda küçük bir örnek olduğunu düşünüyorum. Okullarda onca sorun var, bu sorunlarla ilgili herhangi bir şey yapılmazken, yeni yıl süsünden rahatsız olan iki velinin şikayeti üzerine İl Milli Eğitim Müdürünün bizzat kendisinin okula gelerek, psikolojik baskı uygulayıp, süsleri kaldırtması biz velileri üzmüştür.” Argın şikayet eden velilerin Dersimli olmadıklarını da belirtti. 

‘TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

İl Milli Eğitim Müdürü ile görüşme yapan Eğitim Sen Dersim Şube Başkanı Süleyman Güler, “Milli eğitim müdürü süslemelerde Hristiyanlığın simgesi işaretlerin bulunduğuna dair şikayetler geldiğini ve bu yönde işlem yaptıklarını söyledi. Müdür şikayet tarihlerinde izinde olmasına rağmen okula gelip müdahalede bulunuyor. Müdüre ‘Böyle bir süslemede kasıt aranmaması gerektiğini’ söylediğimizde bizlerle aynı fikirde olduğunu, ancak müfredatta böyle bir etkinlik olmadığını, sorun çıkmaması için müdahalede bulunduğunu söyledi” diye aktardı. Güler, olayın takipçisi olacaklarını belirtti. 
Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2015, 16:09
YORUM EKLE