Çin’de 2400 yıllık at iskeletleri ve arabalar bulundu

Geçtiğimiz Şubat ayından bu yana, 3 numaralı çukurda dört savaş arabası ve 90 at iskeleti kazıldı

Çin’de 2400 yıllık at iskeletleri ve arabalar bulundu

Çin’in Henan Eyaletinde, muhtemelen bir lorda ait bir mezarın yanında, atlar ve savaş arabalarını içeren 2.400 yıllık bir çukur bulundu.

3 numaralı At ve Savaş Arabası Çukuru, Zheng Devleti’nin asil ailelerine ait bir grup mezardan biri. Zheng Devleti, Xinxheng şehrinin yakınlarında, Bahar ve Sonbahar döneminde (MÖ 770-476) ve Savaşan Devletler dönemlerinde (MÖ 475-221) bir vasal devletti.

Bugüne kadar kazılmış olan üç çukurdan en büyüğü olan bu çukurda, Şubat ayından beri dört savaş arabası ve 90 at iskeleti ortaya çıkarıldı. 

İl Kültür Mirası ve Arkeoloji Enstitüsü’nden kazıları yürüten Ma Juncai, çukurda gömülmüş at sayısının 100’e kadar çıkabileceğini söylüyor.

Mezarın büyüklüğünden ve içinde bulunan öğelerin ayrıntılarından yola çıkarak geç Bahar ve Sonbahar döneminden bir Lorda ait olabileceğini belirten Ma Juncai, “Ana mezar yağmalandığı ve henüz yazılı kayıt bulunamadığı için mezar sahibini tespit etmek oldukça zor” diyor.

Geçtiğimiz Şubat ayından bu yana, 3 numaralı çukurda dört savaş arabası ve 90 at iskeleti kazıldı.

F: Xiao Yu. AP. GtresO dönemdeki teknoloji, üretim, sosyal statü ve cenaze uygulamaları hakkında önemli bilgiler veren çukurda aynı zamanda bronz eserler de keşfedildi.

Ma, çukurda bulunan at arabalarının, Lord ve eşi tarafından günlük hayatta kullanıldığına inandığını söylüyor. 

At arabalarından biri önemli ölçüde daha büyük ve daha abartılı. 2,56 metre uzunluğunda, 1,66 metre genişliğinde olan bu araba, yağmur ve güneş koruması ile donatılmış ve aynı zamanda bronz ve kemik eserlerle süslenmiş.

Zheng Eyaleti At ve Savaş Arabası Çukuru turistik bölge müdürü Li Hongchang, “Zheng Devleti döneminde önce genellikle atlar öldürülürdü ve sahibinin mezarının yanındaki bir çukura yerleştirilirdi. Daha sonra sökülmüş savaş arabaları da üstüne koyulurdu.” diyor.

Mezarların ve çevredeki 20 hektarlık arazilerin kazılması sonucunda bugüne kadar, atları, savaş arabalarını ve 3000’den fazla mezar içeren 18 büyük çukur bulundu.

KAYNAK:

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2017, 11:02

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER