Çerkesler MEB yetkilileri ile görüştü

Çerkesler, seçmeli anadil konusunda MEB yetkilileri ile görüştü...

Çerkesler MEB yetkilileri ile görüştü

Çerkes Dernekleri Federasyonu (Çerkes-Fed) genel sekreteri Kenan Kaplan, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yardımcısı Orhan Erdem'i makamında ziyaret ederek seçmeli anadil derslerinde yaşanan sorunları ve Çerkes Dernekleri Federasyonu'nun bu konudaki çözüm önerilerini dile getirdi.

Seçmeli anadili derslerine müracaatın bu yıl da düşük kaldığını, bunun sebebinin de kökleri geçmişe dayanan korkular olduğunu söyleyen Çerkes Fed genel sekreteri Kenan Kaplan, velilerin, “fişlenir korkusuyla” çocuklarının seçmeli derslere katılımına mani olduğunu, devletin öncelikle bu korkuları yenmesi gerektiğini söyledi.

Bunun için TRT Çerkes’in bir an önce yayın hayatına başlamasının çok önemli olduğunu söyleyen Kaplan; ayrıca Bakanlığın, ulusal kanallarda yayınlatacağı kamu spotları ile öğrencileri ve velilerini rahatlatması ve anadili derslerini seçmeye mani psikolojik bariyerleri kaldırması gerektiğini söyledi.

Kaplan ayrıca, demokratik açılımın sadece Kürt unsur üzerinden yürütülmesinin rahatsız edici olduğunu, diğer kesimlerin farklı konumlarından kaynaklı farklı problemleri olduğunu, bunların da göz önüne alınması gerektiğini söyleyerek her probleme uygun farklı çözümler geliştirilmesini istedi.

Kaplan, Bakan Yardımcısı Erdem’e Çerkes Fed’in diğer önerilerini de etraflıca aktardı.

Kaplan’ın anlattıklarını dikkatle dinleyen Orhan Erdem, taleplerin makul olduğunu, hepsini ilgili kurullara taşıyacağını belirterek, öğrencilerin önümüzdeki haftada da seçmeli ders müracaatı yapabileceklerini, Bakanlık olarak bu konuda toleranslı olduklarını söyledi.

Kaplan görüşmenin ardından, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’e Çerkes Fed’in Çerkesce(Adığabze) seçmeli anadil dersleri ile ilgili taleplerini dile getiren bir raporda sundu.

DEMOKRAT HABER

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2013, 17:15

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER