Baylan Pastanesi’nin sahibi Harry Lenas yaşamını yitirdi

Harry Lenas için 13 Haziran Pazartesi günü saat 13.00'te Taksim'deki Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi'nde cenaze töreni düzenlenecek

Baylan Pastanesi’nin sahibi Harry Lenas yaşamını yitirdi
Baylan Pastaneleri'nin sahibi Harry Lenas, 85 yaşında hayatını kaybetti.

Lenas için 13 Haziran Pazartesi günü saat 13.00'te Taksim'deki Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi'nde cenaze töreni düzenlenecek. Törenin ardından Şişli Rum Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

HARRY LENAS KİM?

Harry Lenas Baylan’ın ikinci neslinin temsilcisiydi. İlki 1923 yılında Beyoğlu’nda açılan Baylan’ın kurucusu Filip Lenas'ın oğlu olan Harry Lenas duayen pastacı olarak tanınıyordu. Lenas 1952-54 yılları arasında Avusturya, İsviçre ve Almanya'da pastacılık eğitimi almıştı. Dönüşünde Türkiye’nin ilk diplomalı pastacısı olarak kabul görmüştü.

Harry Lenas, diplomalı pastacı olarak 1954 yılında Türkiye'ye döndü Karaköy'de tünel çıkışının karşısında ilk gündüz barı "Tagesbar"ı açtı.

Baylan'ın Kadıköy şubesi de Filip Lenas'ın, İngiltere'de işletmecilik öğrenimi gören küçük oğlu Mihal Lenas tarafından 1961 yılında açıldı.

Beyoğlu Baylan ekonomik nedenlerle 1967’de; Karaköy Baylan da binanın onarıma girmesi dolayısıyla 1992’de faaliyetlerini durdurdu. Bugün bir tek Kadıköy Baylan faaliyetini sürdürüyor.

Kaynak: Bianet

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2016, 19:59
YORUM EKLE