Avrupa'nın ilk gay camisi açıldı

Cami, Fransa Eşcinsel Müslümanları Derneği tarafından açıldı...

Avrupa'nın ilk gay camisi açıldı

Avrupa'nın ilk "gay friendly", yani eşcinsel ve LGBT (lezbiyen-gay-biseksüel-transseksüel) Müslümanlara açık camisi bugün Fransa'da hizmete girdi.

Fransız medyası tarafından "ilerici cami" olarak tanımlanan ibadethane "Fransa Eşcinsel Müslümanları Derneği" (HM2F) tarafından açıldı.

Cami, kalıcı bir mekan bulunana kadar şimdilik başkent Paris'in doğu banliyösünde Budist tapınağı olarak kullanılan bir evde hizmet verecek.

BİR ÇOK EŞCİNSEL MÜSLÜMAN DİĞER CAMİLERE ALINMIYOR

Haber, Avrupa'nın en kalabalık Müslüman nüfusunu topraklarında barındıran Fransa'da oldukça yankı yaratmış durumda. HM2F derneğinin 35 yaşındaki Cezayir kökenli kurucu başkanı Ludovic-Mohamed Zahed, caminin bir "ihtiyaçtan" kaynaklandığını zira çok sayıda "eşcinsel ve transseksüel Müslümanın diğer camilerde ibadete kabul edilmediğini" söyledi. Zahed, amaçlarının "diğer camilere alınmayan kişiler için alan yaratmak" olduğunu kaydetti.

KADIN VE ERKEKLER BİRLİKTE İBADET EDECEK

Camide kadın ve erkekler birlikte ibadet edecek, kadınlar imam olabilecek ve eğer isterlerse namaz sırasında başlarını örtmeyebilecekler.

Derneklerini "hoşgörülü, laik, kadın ve LGBT hakları savunucusu" olarak tanımlayan Zahed, "Reforme olmuş ve herkesi kucaklayan bir İslam" taraftarı olduklarını da belirtti.

FRANSA İSLAM KONSEYİ TEPKİLİ

Ancak, ülkedeki Müslüman dernekleri HM2F derneğinin girişimine ateş püskürüyor. Fransa İslam Konseyi, eşncinsel Müslümanların "varlığını" kabul etmekle birlikte, "onlar için özel bir cami" fikrini "saçmalık" olarak tanımladı.

Paris Büyük Camii Başkanı Dalil Boubakeur ise Fransız medyasına yaptığı açıklamada, "İslam'da eşcinselliğin olmadığını" ve açılan ibadethanenin "cami olarak tanınamayacağını" savundu.

ABD'DE BU TÜR 10 İBADETHANE VAR

Dünya genelinde daha önce Güney Afrika Cumhuriyeti, ABD ve Kanada'da eşcinsel Müslümanlar için camiler açılmıştı. ABD'de faaliyet gösteren "İlerici Değerler İçin Müslümanlar" adlı dernek Kuzey Amerika'da bu tür yaklaşık 10 ibadethane olduğunu bildiriyor. (ntvmsnbc)

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2012, 17:06

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER