Arjantinli Şair Juan Gelman hayatını kaybetti

1960 ve 70'li yıllarda gerilla olan Gelman, İspanyolcanın en büyük şairlerinden biri olarak kabul ediliyordu...

Arjantinli Şair Juan Gelman hayatını kaybetti

Arjantinli Şair Juan Gelman 83 yaşında Mexico City'de hayatını kaybetti. 2007 yılında Cervantes Ödülü'ne layık görülen Gelman, İspanyolcanın en büyük şairlerinden biri olarak kabul ediliyordu. Arjantin'de 1960 ve 1970'li yıllarda gerilla olan Gelman 20 yıldır Meksika'da yaşıyordu.

OĞLU VE GELİNİ ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

20'den fazla kitap ve çeşitli gazetelerde düzenli köşe yazıları yazan Gelman'ın oğlu ve hamile olan gelini 1970'lerde askeri hükümet tarafından kaçırılmış ve öldürülmüşlerdi. Resmi rakamlara göre Arjantin'de 1976-1983 arasındaki askeri rejim döneminde yaklaşık 20 bin kişi kayboldu. Ancak insan hakları grupları bu rakamın en az 30 bin olduğunu söylüyorlar.

Juan Gelman, 1990 yılında oğlunun cesedini teşhis etti. Oğlu, öldürüldükten sonra kum ve çimento ile dolu bir varilin içine gömülmüştü. Gelini Maria Claudia'nın kalıntılarını bulmak ise mümkün olmadı. Fakat 2000 yılında, Maria Claudia'nın kızını, yani öldürüldüğünü sandığı torununu bulmayı başardı. Çocuk Uruguay'da hükümet yanlısı bir aileye teslim edilmişti. Dede ile torunun bir araya gelmesi Arjantin tarihinin kaybolan insanlarla dolu karanlık tarihindeki en önemli buluşmalardan biri oldu. 1976-1983 arasındaki "kirli savaşın" mağdurlarından yalnızca 600 kadarı bulunabildi.

Yaşadığı acılara karşın, Juan Gelman'ın eserlerinde hayat sevgisi ön plana çıkıyor. Gelman, aynı zamanda ülkesinin siyaseti ile kendi acı deneyimlerini yansıtan, sosyal ve siyasi eleştirilere de eserlerinde geniş yer vermiş bir yazar olarak biliniyor. (Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2014, 13:30
YORUM EKLE