Alevi türbesi cami oldu!

Kaymakam, Alevilerin itirazına, 'Ezanı mı susturmak istiyorsunuz; Müslümanlığınızdan şüphe duyarım' yanıtını verdi...

Alevi türbesi cami oldu!

Tokat’ın Erbaa ilçesine bağlı Keçeci köyündeki Horasan erenlerinden Keçeci Baba Türbesi camiye çevrilerek müftülük tarafından kadrolu imam atadı ve köyde beş vakit ezan okunmaya başlandı. Erbaa Kaymakamı Abdülkadir Demir’in köylülerin tepkisi üzerine “Müslüman olan Türkiye’de ezanı mı susturmak istiyorsunuz. Ben o zaman sizin Müslümanlığınızdan şüphe ederim” dediği belirtildi. Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Gümüş, “Devlet vatandaşının inancına, kimliğine, kültürüne saygı duymalı. Sünniliği vatandaşına dayatmamalı, kendisinden olmayanı yok saymamalı” dedi.

Cumhuriyet'ten Mehmet Menekşe'nin haberine göre; Tokat’ın Erbaa ilçesinde Alevi yurttaşların yaşadığı Keçeci köyünde Horasan erenlerinden Keçeci Baba Türbesi müftülük tarafından camiye çevrilerek kadrolu imam atandı ve 5 vakit ezan okunmaya başlandı. İnançlarına saygı gösterilmesini istediklerini belirten yurttaşlar bu duruma tepki gösterdi. Köy MuhtarıGürsel Gürbüz, “Köyümüzdeki Keçeci Baba Türbesi Osmanlı döneminden kalma bin yıllık bir yapı. Birkaç yıl önce çıkan yangının ardından tamire alındı. Kaymakamlık ve müftülük de yardım etti. Daha sonra bizim bilgimiz dışında buraya imam atadılar. Burası cami değil, miraresi de yok” dedi.

KAYMAKAM: SİZİN MÜSLÜMANLIĞINIZDAN ŞÜPHE DUYARIM

Sorunun çözümü için Erbaa Kaymakamı Abdülkadir Demir’e başvurduklarını belirten Gürbüz, “Görüşmede, ‘Kaymakam Bey, bizim orada namaz kılmazlar, oruç tutmazlar, camiye gitmezler, bunlar bizim inancımızda yok, sen boşa imam atamışın’ dedim. Bunun üzerine kaymakam bey, ‘Olsun, orada bir cami var. İlla ki ezan okunacak. Ezana karşı gelen Müslüman değildir. Amerika’da, Rusya’da, Japonya’da da ezan okunuyor. Müslüman olan Türkiye’de ezanı mı susturmak istiyorsunuz. Ben o zaman sizin Müslümanlığınızdan şüphe ederim’ dedi. Kaymakam’a ‘Bizim dedemiz de var, hocamız da var. Biz kendi yağımızla kavruluyoruz’ dedim. Kaymakam bey artık buranın cami olduğunu belirterek buraya imam atamak zorunda olduğunu söyledi. Köyde imamın gitmesi için imza topluyorlar. Başarılı olurlar mı bilemem” dedi.

YOL YOK, SU YOK, AMA İMAM VAR

Köyde yol, su gibi birçok sorun bulunduğunu anlatan Muhtar Gürbüz, “Yollarımız asfalt, ama çukurları var. Köyün içine yapılacak parke taşlarının yarısı yapıldı, yarısı duruyor. Suyumuzu da kendi gücümüzle sondajla çıkarıyoruz. Makamlarda insanımız olmadığı için hizmetlerden mağdur kalıyoruz” diye konuştu.

FEVZİ GÜMÜŞ: SÜNNİLİĞİ DAYATIYORLAR

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Gümüş de AKP ikdidarında Alevilere yönelik asimilasyon politikalarının hızlandığını vurgulayarak “Aleviler için önemli bir yer olan Keçeci Baba’nın türbesinin cami yapılıp kadrolu imam atanmasını biz kabul edemeyiz. Devlet vatandaşının inancına, kimliğine, kültürüne saygı duymalı. Devlet Sünniliği vatandaşına dayatmamalı, kendisinden olmayanı yok saymamalıdır. Mezhep kavgasının sınırlarımıza dayandığı şu günlerde demokrasi ve laikliğin gereği herkes birbirini kabul etmeli. Vali, kaymakam AKP’nin değil devletin valisi, kaymakamı gibi davranmalı” dedi.

KAYMAKAM KÖYDE İFTAR VERDİ

Erbaa Kaymakamı Abdulkadir Demir, geçen hafta da ramazan ayı nedeniyle köyde iftar verdi. Demir’in sadece birçok Alevi köyünde iftar yemeği düzenlediği belirtilirken bu durum tepki çekti. Kaymakamlık Alevi köylerinde verilen iftar yemeğinin fotoğraflarını da internet sitesinde yayımladı. Yurttaşların tepkisi üzerine görüşmek istediğimiz Kaymakam Demir, sorularımıza yanıt vermek istemedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2014, 21:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
ismi lazim degil
ismi lazim degil - 4 yıl Önce

Benim müslüman lıģımdan şūphe èden mūnafık sen kalu bele dedin biz bele bele dedik peygamber saav camide namaz kılmadı Allah bizden şūphe etmiyor O bize yeter