Airbnb, kiraladığı evde tecavüze uğrayan turiste 7 milyon dolar ödedi

Dava süreci devam eden ve müebbet hapis istenen Lee mahkemede suçlamaları reddetti. Şüpheli tutuklu yargılanıyor

Airbnb, kiraladığı evde tecavüze uğrayan turiste 7 milyon dolar ödedi

Dünyanın dört bir yanında ev kiralama hizmeti veren Airbnb, ABD’nin New York kentinde tecavüze uğrayan bir turiste 7 milyon dolar ödedi.

Avustralyalı 29 yaşındaki kadın turist ve arkadaşları, Airbnb üzerinden kiraladığı evin anahtarını yakındaki bir dükkanın sahibinden aldı. Ancak Junior Lee adlı dükkan sahibi önceden anahtarın kopyasını yaptırıp eve girmiş ve banyoya saklanmıştı.

Diken'in haberine göre, Turist ve arkadaşları gece yarısından kısa bir süre sonra eve gitti. Lee, Avustralyalı kadına bıçak çekip tecavüz etti.
Şikayet üzerine Airbnb güvenlik ekibi yerel polis teşkilatıyla temas kurdu. Lee yakalandı. Turist bir otele yerleştirildi; Avustralya’daki annesi New York’a götürüldü. Psikolojik destek sağlandı.

Bloomberg, yaşananlardan iki yıl sonra Airbnb ve turistin anlaşmaya vardığını, turiste ödeme yapıldığını ancak ev sahibi veya şirkete dava açmayacağına dair şart koşulduğunu yazdı.

Airbnb sözcüsü Ben Breit, “Bu tür durumlarda biz anlaşma sağladıktan sonra mağdurlar istediği gibi yaşadığını anlatabilir. Bu konuda bir baskı uygulamıyoruz. Ödemeyi yaparken şart koşmuyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2021, 15:34

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER