"Adıyaman'daki mozik Roma dönemine ait"

Mozaiğin üzerinde 4 satır yazı yer alıyor

"Adıyaman'daki mozik Roma dönemine ait"

Adıyaman’da kısa süre aralıklarla bulunan mozaiklere ilişkin çalışmalar sürüyor.

Geçen hafta Gölbaşı İlçesi’nde çiftçiler tarafından bulunan ve 1500 yıllık olduğu tahmin edilen hayvan figürlerinin yer aldığı mozaiğin, erken Roma döneminden kalma olduğu anlaşıldı.

Habertürk’ten Melis İnce’nin haberine göre, Arkeologlar Derneği Başkanı Soner Ateşoğulları, hayvan figürleri olan mozaiklerin bir gelenek çerçevesinde yapıldığını ve genellikle yapıların tabanında yer aldığını söyledi. Mozaikler, incelemenin ardından Adıyaman Müzeler Müdürlüğü’ne teslim edildi. 22 Haziran’da ise Besni İlçesi Sugözü Mahallesi’nde bir çifti tarafından bir mozaik bulundu ve yetkililere haber verildi.

Üzerinde 4 satır yazının yer aldığı mozaiğin, Doğu Roma döneminden kalma olduğu ve 1500 yıllık olduğu bilgisi verildi. Mozaiğin hangi yapının parçası olduğu ya da üzerinde ne yazdığı konusunda ise hiçbir yetkili açıklama yapmadı.

Yunanistan’daki Atina Üniversitesi Tarih ve arkeoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Konstantinos Kopanias ile Prof. Dr. Sophia Aneziri bulunan mozaiklerle ilgili bilgi verdi.  Prof. Dr. Kopanias, ilk görüşte mozaiğin Bizans döneminden kalma Grek yazıtı olduğunu, aktardı. Grek yazıtlar alanında uzman olan Atina Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sophia Aneziri, mozaikte şu yazının yer aldığını belirtti: “Bu en kutsal günlerde ve Aziz Marana huzurunda, kutsal bir kilise bu topraklarda yükseldi. Aziz Marana’nın gayretleriyle.”

Prof. Dr. Aneziri, yazıda adı geçen Marana’yı, bölgenin yerli piskoposu olarak yorumladı ve yazıtın da Marana tarafından, burada kutsal bir mekânın olduğunu ortaya koymak amacıyla yazıldığını dile getirdi.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2017, 14:26
YORUM EKLE