AB Ofisi olarak kullanılan İstanbul Rum Okulu'na iade

Ortaköy Rum okulu, önceki gün alınan kararla iade edildi...

AB Ofisi olarak kullanılan İstanbul Rum Okulu'na iade

Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıflar Meclisi, okul kısmı AB Bakanlığı İstanbul Ofisi olarak kullanılan 'Ortaköy Aya Foka Rum Kilisesi ve Aya Yorgi Kilisesi- Kabristanı ve Mektepler Vakfı' kompleksini önceki gün aldığı kararla iade etti.

"'VAKIF ADINA TESCİL' DEMEK DAHA DOĞRU"

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, tarihi iade kararı kapsamında, “Bir düzeltmeyi de yapalım, ‘iade’ yerine ‘vakıf adına tescil’ demek daha doğru. Bunlar vakfın malıydı, bir şekilde vakfın kullanımından çıkmıştı. Ve biz vakfın taşınmazlarını vakıf adına tescil ettik. Bundan sonda AB Bakanlığı’nın ofis olarak kullandığı yapılan bütünün okul kısmının nasıl değerlendirileceği vakıf yönetimi ile bakanlık arasında varılacak mutabakata bağlı. Biz o kısmına karışmıyoruz” bilgisini verdi.

ORTAKÖY RUM OKULU'NUN RUMLAR İÇİN ÖNEMİ

İstanbul Rum toplumunun önemli vakıflarından biri olan Ortaköy Aya Foka Rum Kilisesi ve Aya Yorgi Kilisesi- Kabristanı ve Mektepler Vakfı’nın bünyesindeki Ortaköy Rum İlkokulu, Avrupa Birliği Bakanlığı İstanbul Ofisi olarak kullanılıyordu. Türkiye’yi terk ederek Yunanistan’a gitmek zorunda kalan Rum toplumu için de önemli eğitim kurumlarından biri olan Ortaköy Rum İlkokulu 1881 yılında kurulmuş, 1972 yılında kapatılmıştı. 1994 yılında kamulaştırılan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen okulla ilgili olarak vakıf yönetimi ile belediye arasındaki hukuksal süreç AİHM’e kadar taşınmıştı.

EGEMEN BAĞIŞ: KİRALAYABİLİRİZ

Belediyenin de önce Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’ne ardından da AB Bakanlığı’na tahsis ettiği okul binasıyla ilgili olarak AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “Mahkeme ya da iade kararına göre ya binayı boşaltırız ya da vakıf yönetiminin kiraya vermek istemesi halinde kiralarız” demişti. (Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2013, 20:47
YORUM EKLE