3 bin yıllık köpek iskeleti bulundu

Van Kalesi ve çevresindeki tarihi mekanlarda yapılan kazılarda yaklaşık 3 bin yıllık olduğu tahmin edilen köpek iskeleti bulundu

3 bin yıllık köpek iskeleti bulundu

Urartu Krallığı'nın başkenti Tuşba'da yapılan kazılarda bir evin altında yaklaşık 3 yıllık olduğu tahmin edilen köpek iskeleti bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle Van Kalesi'nin kuzeyindeki höyükte İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığında yürütülen kazılarda bulunan eserler ve kalıntılar, Urartu Krallığı ve dönemin yaşamıyla ilgili yeni bilgilere ulaşılmasını sağladı.

Höyükte süren kazılarda bulunan ve yaklaşık 3 bin yıllık olduğu tahmin edilen köpek iskeleti, 6 yıldan bu yana Van Kalesi ve çevresindeki tarihi mekanlarda kazı çalışmaları yürüten ekibi şaşırttı.

Cumhuriyet’teki habere göre, Doç. Dr. Konyar yaptığı açıklamada, höyükte yaklaşık bir ay süren kazılar sonucu, Urartu'nun sivil mimarisi olan aşağı yerleşmeleri ortaya çıkarmaya çalıştıklarını söyledi.

Halkın yaşadığı alanlar olarak görülen bölgenin, aslında o dönemin elit kesiminin yaşamını sürdürdüğü yerler olduğunu ifade eden Konyar, ortaya çıkardıkları buluntu, kil tablet ve süs eşyalarının bunu ortaya koyduğunu dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2015, 13:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

daha kiymetli neler var onlarin hepsini kürdistan üniversiteleri incelicek vakti gelince.

Bozkurt
Bozkurt - 3 yıl Önce

Ne diyonuz laa sonra esitlik ayrimcalik dersiniz ulan sizin gibiler parcalamk istiyor bu ulkeyi ama bu ulke turkiyedir turkiye kalacak siz degil sizin feristahiniz bolemedi asrlardir sizin gibi 3-6 haçlimi bolecek cibiliyetsizler. CcC