Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Yargıtay 7. Hukuk Dairesi'nin "cemevlerinin ibadethane olmadığı" kararını semah dönerek protesto etti. Aleviler, "Bu kararı tanımıyoruz. Bizim ibadethanemiz cemevidir" dedi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Yargıtay 7. Hukuk Dairesi'nin, diyanetin görüşüne dayanarak "cami ve mescit dışındaki yerlerin ibadethane olarak kabul edilmesinin mümkün olmadığı" yönündeki kararını Galatasaray Lisesi önünde protesto etti.

Yapılan basın açıklamasının ardından semah dönen ve halka lokma dağıtan Aleviler, "Yargıtay'ın kararını tanımıyoruz. Bizim ibadethanemiz cemevidir" dedi.

"Pir Sultan Pirimiz, Kızılbaşlık yolumuz" sloganının atıldığı eylemde açıklama yapan Okmeydanı Cemevi Başkanı Zeynel Şahin, Yargıtay 7. Hukuk Dairesi'nin, Çankaya Cemevi Yaptırma Derneği hakkında kapatma kararını reddeden yerel mahkeme kararıyla bozarak, cemevlerinin ibadethane olmadığına, ilgili yasal düzenlemelere göre cami ve mescit dışındaki yerlerin ibadethane kabul edilemeyeceğine karar verdiğini hatırlattı.Şahin, bu kararın ve AKP Hükümeti'nin yaklaşımının, ne evrensel demokraside yerinin olduğunu, ne de insan haklarına yakışır bir tarafının olduğunu ifade etti.

Şahin, Suriye'ye demokrasi götürmeye heveslenen Türkiye'nin kendi ülkesinde evrensel demokrasi ilkelerini gözetmediğini belirterek, bunu samimiyetsizlik olarak nitelendirdi.

Şahin, şunları söyledi: "Herkes bilmeli ki; Aleviler için ibadethane konusunda belirleyici olan yargı kararları değildir. Ve cemevlerimizin ibadethane olduğu gerçeğini tartıştırmayız. Bu konuda; Başbakan ve Meclis Başkanı konuşamaz, Diyanet ve mahkeme karar alamaz. Biz Aleviler, yüzyıllardır cemimizi birlemeye, nefeslerimizi okumaya, semahımızı dönmeye devam edeceğiz. Ne sahte Alevi örgütleri, ne mahkeme, ne ulema kararları, ne de asimile politikaları bunu başaramayacaktır. Bu yasaları ve yasalara göre verilmiş kararları tanımıyoruz. Yargıtay'ın, Diyanet'in görüşüne dayanarak verdiği, 'cami ve mescit dışındaki yerlerin ibadethane olarak kabul edilmesinin mümkün olmadığı' yönündeki bu kararını da tanımıyoruz."

Açıklamanın ardından semah dönen Aleviler çevredeki halka ve basın mensuplarına lokma dağıttı. (ETHA)