Malatya’da Ali Özbay adlı kişi yardım yapılmadığı gerekçesiyle valilik önünde kendini ateşe verdi. Vali Süleyman Kamçı, alevler içinde kalan Özbay’ı söndürüldükten sonra yanına giderek, “300 lira da kira yardımı yapacağız. Ondan sonra da adam olacaksın” dedi.

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesi Gözene Mahallesi’nde oturan Ali Özbay, 5 yıldır alamadığı engelli maaşının 1 ay önce yeniden bağlandığını, ancak borçları olduğunu ve evinde yiyecek hiçbir gıda maddesi bulunmadığını belirterek Malatya Valiliği önünde kendini ateşe verdi.

Özbay, “Yeşilyurt Sosyal Yardımlaşma Vakfı görevlileri hakkında şikayet başvuru yaptım ancak sonuç alamadım. Valiliğe dilekçe verdim. Hiç haber vermediler. Niye kimse soruşturma açmıyor?” dedi.

ÖZBAY: YARDIM YAPMIYORLAR

Yanında getirdiği pet şişe içerisindeki benzini üzerine döken Ali Özbay, daha sonra çakmakla kendini ateşe verdi. Üzerindeki eşyalar kısa sürede yanan Özbay bir süre sonra yere yatarak alevleri söndürmeye çalıştı. Ancak alevler durmayınca üzerindeki montu çıkarıp attı. Çevrede bulunanlan yardımına koşarak alevi söndürdü. Daha sonra valilik binasından yangın söndürme tüpüyle gelen bir görevli müdahale etti. Vücudunun bir kısmı yanan Özbay, yere yatarak sağlıkçıları beklemeye başladı.

Bu sırada olayı duyan Vali Süleyman Kamçı olay yerine gelerek Özbay ile konuştu. Vali Kamçı’ya derdini anlatan Özbay, “Bana gıcık oluyorlar, yardım yapmıyorlar. Ben kaymakamlık önünde de kendimi yaktım” dedi.

Vali Kamçı, “Sana maaş bağlanmış” dedi. Özbay, “5 yıldır maaş alamıyordum. 1 ay oldu ilk maaşımı aldım. Ancak onunla ancak borçlarımı ödedim. Evim kira. Ev abimin. O ‘evi satarım’ dediği için kira veriyorum. 2 bin liraya yakın borcum var” diye konuştu.

VALİ: KENDİNİ YAKMAYACAĞINA SÖZ VER

Vali Kamçı, borçlarını ödediğinde bir daha kendini yakmayacağına ilişkin söz istedi. Kamçı, “Borçlarını, borçlu olduğun kişiyi valiliğe getirerek direkt ödeyeceğiz. 300 lira da kira yardımı yapacağız. Ondan sonra da adam olacaksın. Ancak sen bir daha kendini yakmayacağına dair basının ve herkesin önünde söz veriyor musun?” diye sordu.

Bu konuşmaların ardından 112 Acil Servis ekipleri olay yerine geldi. Ekipler vatandaşların yardımıyla Özbay’ı sedyeye koyarak ambulansa taşıdı. Özbay, Malatya Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Özbay, daha sonra yanık ünitesi bulunan İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’ne sevk edildi.

DAHA ÖNCE DE YAKMIŞTI

Ali Özbay, 29 Ocak 2015 tarihinde de Yeşilyurt Kaykamamlığı önünde kendini ateşe vermişti. Özbay’a o eyleminde kısa sürede müdahale edilmişti.