Polonya Dışişleri Bakanı Witold Waszczykowski, Rusya'nın intikamcı bir siyaset yürütttüğünü ve askeri potansiyelini arttırdığını belirterek, bunun Avrupa’nın güvenliği için ciddi tehdit oluşturduğunu söyledi.

Polonya haber ajansı PAP’ın haberi göre, Parlamento’da açıklamada bulunan Waszczykowski, bu yıl Avrupa’da beklenen üç krizden bahsederek, Rusya’yı eleştirdi.

Avrupa’nın sığınmacı ve iç krizlerine değinen Waszczykowski, "Rusya'nın, Soğuk Savaş sonrasında Avrupa’daki düzenini yeniden geri getirmek istediğini düşünüyorum" dedi.

Rusya’nın saldırganlığını, Ukrayna’da bir yıl süren savaşla kanıtladığını ifade eden Waszczykowski, Rusya’nın, etki alanını genişletmek ve Batı ile yakınlaşmak isteyen Doğu Avrupa ülkelerindeki demokratik gelişimini engellemek istediğini belirtti.

"Rus siyaseti, askeri yetenekler, hibrit eylemler ve propaganda güçlendirilmesinin üzerinde duruyor" diyen Waszczykowski, Rusya'nın intikamcı bir siyaset yürüttüğünü söyledi.

Waszczykowski, "İntikamcı bir siyaset yürüten ve askeri potansiyelini artıran Rusya, Avrupa’nın güvenliği için en büyük tehdittir” değerlendirmesinde bulundu.