Geçtiğimiz sene kanserden hayatını kaybeden Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in başlattığı yoksullukla mücadele programlarını koordine edecek olan "Yüksek Sosyal Mutluluk Bakanlığı", Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro tarafından duyuruldu.

BBC Türkçe'nin haberine göre, muhalifler bakanlığın belediye seçimlerine altı hafta kala kurulduğunu belirterek bunun oy toplamaya yönelik bir adım olduğunu öne sürüyor.

Hali hazırda dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri olan Venezuela'da enflasyon yüzde 50 civarında. Ülkede sık sık, tuvalet kağıdı dahil pek çok tüketim maddesi sıkıntısı yaşanıyor ve ABD dolarının karaborsada, resmi kurun yedi katına çıktığı ifade ediliyor.

Cumhurbaşkanı Maduro, temel tüketim maddeleri sıkıntısından stokçuluk yapmak ve fahiş fiyatla mal satmakla suçladığı tüccarları sorumlu tutuyor.Tüccarlar ise, hükümetin belirlediği fiyatların maliyetlerini karşılamadığını savunuyor. Hugo Chavez, yoksullara yönelik yardım programlarına milyarlarca dolar yatırmıştı.

YOKSULLARA BEYAZ EŞYA VE KONUT VERİLECEK

Program çerçevesinde yoksullara beyaz eşya ve konut da veriliyor. Chavez, ölmeden önce Maduro'yu yerinden görmek istediğini ilan etmişti. Maduro 14 Nisan'da Chavez'in mirasına sahip çıkma vaadiyle cumhurbaşkanı seçildi.