Vaka sayılarının arttığı Urfa’da belediye ve Valiliğin öncülüğünde binlerce kişiye aşure dağıtıldığı sırada izdiham yaşandı. 
 
Urfa Büyükşehir Belediyesi ve Şanlıurfa İli Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV), koronavirüs sayılarının arttığı dönemde binlerce kişinin katılımıyla aşure dağıttı. Balıklıgöl Platosu Dergah Camisi’nin önünde dağıtıldığı aşure etkinliğine Urfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ve ilçe belediye başkanları katıldı. Cuma nazından sonra dağıtılan aşureyi almak için kuyrukta bekleyenler izdihama neden oldu. 
 
Eyyüp Peygamber Cami avlusunda yapılan aşure dağıtımında benzer görüntüler ortaya çıktı. Yapılan aşure dağıtımına Urfa Valisi Abdullah Erin’in yanı sıra binlerce kişi katıldı. 
 
Aşılama verilerinde ülke genelinde son sırada yer alan Urfa’da yapılan aşure dağıtımlarında çok sayıda kişinin maske takmadığı görüldü.
 
Binlerce kişinin aşure almak için çabaladığı görüntüleri sanal medya hesabından paylaşan Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) Haliliye İlçe Başkanı İbrahim Halil Alagöz, “Valilik ‘aşı ol, ciğerimi ye' kampanyası ile vatandaşları aşıya teşvik etmeye çalışırken, büyükşehir belediyesi de 'bir kase aşureye virüs' kampanyası başlatmış sanırım. Dergah Camii önünde aşure dağıtan belediye, yarattığı izdihamla virüsün yayılmasına büyük katkı sağlamış” diye belirtti.

Kaynak: Ma