Boğaziçi Üniversiteliler Derneği'nin (BURA) AKP'li isimlerle olan yakınlığı, geçen gün yapılan 16. Olağan Genel Kurul toplantısı sonrası bir kez daha gündeme geldi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı  Recep Tayyip Erdoğan’ın Ocak 2021'de Melih Bulu’yu üniversiteye rektör olarak atamasının ardından protestoların başladığı Boğaziçi Üniversitesi’nde; AKP politikalarının partiye yakınlığı ile bilinen BURA üzerinden yürütüldüğü değerlendiriliyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2018 yılında üniversite için "Ülke ve milletin değerlerine yaslanamadığı için uluslararası alanda beklediği yere gelememiştir" açıklamasını da yaptığı BURA, "kayyım rektörler" olarak anılan eski rektör Melih Bulu'yu ve şu anki rektör Naci İnci'yi de genel kurullarında ağırladı. Rektör Naci İnci'nin ve yardımcısı Fazıl Önder Sönmez'in de derneğe üye olduğu biliniyor. 

DERNEĞE NASIL ÜYE OLUNUYOR, AKP'DEN KİMLER VAR?

Boğaziçi mezunlarının derneklerinden biri olarak bilinen BURA'da, AKP'li isimler de yer alıyor. Derneğe üye olmak için Boğaziçi mezunu olma şartı aranmazken, BURA üyesinden alınan bir referans gerekiyor.
 
Akademik eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde ve Marmara Üniversitesi'nde alan TBMM Başkanı Mustafa Şentop da derneğin üyelerinden biri. 

Boğaziçi mezunu olan AKP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen ve AKP İstanbul Milletvekili İffet Polat da, derneğin etkili isimlerinden.

AKP'nin kurucu üyesi olan Murat Yalçıntaş da BURA'da Yüksek İstişare Kurulu Başkanı olarak yer alıyor.

BURA'nın etkin isimlerinden AKP milletvekili İffet Polat ve AKP milletvekili Serap Yaşar'ın Naci İnci'ye rektör olarak atanması sonrası "hayırlı olsun" ziyaretine gittikleri biliniyor.   

CAN CANDAN'IN DERSLERİNE SON VERİLMESİ VE LGBTİ+ KULÜBÜNÜN KAPATILMASI BURA İLE BAĞLANTILI MI?

Boğaziçili kaynaklara göre, BURA'nın yöneticileri ile Naci İnci ve yardımcılarının düzenli toplantılar yaptığı belirtiliyor. Son 2 yıldır BURA ile yakınlaştığı gerekçesiyle mezunların eleştirdiği Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) Başkanı Önder Şahin'in de toplantılara katıldığı ifade ediliyor. Naci İnci'nin, "İkinci bir Mehmed Özkan (Bulu'dan önce atanmış rektör) olarak kabul ettirilmek istendiği", Şahin'in bu yönde mesajları olduğu belirtiliyor.
 
Daha önce LGBTİ+ karşıtı sözleriyle gündeme gelen AKP milletvekili İffet Polat'ın söylemlerinin ve rektörlük ziyaretlerinin üniversitedeki LGBTİ+ kulübünün kapatılması ve kulübün danışman hocası, akademisyen Can Candan'ın derslerine son verilmesiyle bağlantılı olduğu değerlendiriliyor.
 
15 Temmuz 2021'de, Melih Bulu'nun görevden alınması sonrası rektörlük binasında "acil olarak" bir toplantı yapıldığı, toplantıya mevcut rektör Naci İnci'nin, rektör yardımcısı  Fazıl Önder Sönmez'in, Melih Bulu'nun yardımcılığını kabul eden ilk akademisyen olan Gürkan Kumbaroğlu'nun, eski rektör Bulu'nun üniversitenin genel sekreterlik görevine atadığı Nedim Malkoç'un ve BURA Başkanı Fehim Paluluoğlu ile Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği Başkanı Önder Şahin'in katıldığı belirtiliyor. 

Bu toplantıdan bir gün sonra, Can Candan'ın derslerine son veriliyor. 

BURA'NIN, GÜNEY KAMPÜS İÇİN BİR İNŞAAT PLANI OLDUĞU İDDİASI

Öte yandan Boğaziçili kaynaklar, BURA Genel Kurulu'nun yapıldığı 28 Kasım 2021 Pazar günü otoparkta toplanan bir grubun BURA’lı bir üyeye Güney Otopark’ta bilgilendirmeler verildiğini belirtiyor. Kampüste, otopark alanıyla ilgili bir inşaat planları olduğu iddiası konuşuluyor. 
 
Öte yandan birinci derece doğal sit alanı olan Boğaziçi Üniversitesi yerleşkesi ve yakın çevresinin bulunduğu 422 bin metrekarelik alanın koruma statüsü düşürülerek yapılaşmaya elverişli hale getirilmesi, Güney Otopark için bir inşaat çalışması iddiasını güçlendiriyor. 

Boğaziçi kaynaklar, BURA'nın kuruluşundan beri Güney Kampüs'te bir cami isteği olduğu ve otopark alanına yapılabileceğini söylüyor.

Kaynak: T24