Viranşehir’de tek geliri engelli çocuğun maaşı olan ailenin, 6 bin TL fatura borcu gerekçesiyle elektrikleri kesildi

Urfa’nın Viranşehir ilçesine bağlı Şırnak Mahallesi’nde yaşayan Kaya ailesi zor günler geçiriyor. Anne, baba, biri zihinsel engelli 3 çocuklu ailenin 5 bin 545 TL'si eski olmak üzere 6 bin TL'yi aşkın elektrik borcundan kaynaklı karanlığa gömüldü.

Borcunu ödeyemeyen ailenin elektriği Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) tarıfından yaklaşık 25 gün önce kesildi. Biri engelli 3 çocukla elektriksiz kalan aile, ısınmak için soba kullanıyor. Odun almaktan zorlanan aile, bu ihtiyacını evlerinin önündeki ağaçlarını budayarak karşılamaya çalışıyor. Elektriklerin kesik olduğu 2 odalı evlerinde kırılan pencere camlarını poşetle kapatan aile, karanlıktan kurtulmak için kullandıkları ışıldakları şarj etmek için ise komşunun elektriğini kullanıyor. 

ENGELLİ ÇOCUĞU VAR

Müjdat Can'ın Mezopotamya Aajansı'nda yer alan haberine göre, duvarları ve tavanı dökülen 2 gözlü nemli evde, kapı – pencereler soğutan koruyamıyor. Koşullarına dikkati çeken anne Zeynep Kaya, 4 haftadır faturalarını ödeyemedikleri için elektriklerinin kesildiğini söyledi. Kaya, “Zihinsel engelli oğlum var. İlaçlarını alıyoruz. Onun maaşı 650 TL. Evimiz kiralıktır. Son 4 aydır kirayı dahi ödeyemedik. Odun sobası da olmasaydı perişan olurduk” dedi.

AĞACI KESTİLER

Evin içinde asgari yaşam koşullarını sağlayacak eşyalardan da yoksun olan ailenin dış kapısından girilen hol mutfak olarak kullanılıyor. Mutfak tezgahının bulunmadığı holde eşyaar üst üste yığılmış vaziyette. Diğer oda da ise sadece uyuyabilecekleri ve oturabilecekleri eşyaların ortasına bir odun sobası bulunuyor. Yakacak bulamadıkları için evlerinin önündeki ağacı budamak zorunda kaldıklarını anlatan Kaya, “Evimizde bir şey yok. Eşim arada düğünlere giderek flüt çalıyor. Ondan da 200 TL kazanıyor. O parayla da hiçbir şey alınmıyor. Karanlıkta çocuklarım da sıkılıyor. Evimizin camları da yok. Poşetle kapatmışız. Ama mecburen bu evde kalıyoruz” diye konuştu. 

Gözden kaçırmayın

Pervin Buldan, Aynur Doğan yasağına 'Dar Hejiroke' şarkısını canlı yayında söyledi Pervin Buldan, Aynur Doğan yasağına 'Dar Hejiroke' şarkısını canlı yayında söyledi

Kaya, sorunlarını çözebilecek paraları olmadığını, engelli çocuğunun maaşıyla yaşamaya çalıştıklarını belirterek, duyarlı insanlardan yardım talebinde bulundu.