ABD’de bir kürtaj kliniğinde çalışan ve geçen hafta ölen bir doktorun evinde 2 binden fazla fetüs kalıntısı bulundu. Polis, Ulrich Klopfer’in evinde tıbbi olarak muhafaza edilmiş 2 bin 246 fetüs bulunduğunu açıkladı.

ABD’nin Illinois eyaletinde yaşanan olay, doktorun ölümünün ardından evine giden ailesinin fetüsleri bulması ve polise haber vermesiyle ortaya çıktı. Polis, Klopfer’in evinde hastalara yasadışı kürtaj yapıp yapmadığına dair herhangi bir kanıt bulunamadığını açıkladı.

Klopfer’in çalıştığı kürtaj kliniği, 2015 yılında lisans iptali nedeniyle kapatılmıştı. Kliniğin hastaların kayıtlarını tutmadığı, eyaletin sıkı kürtaj yasaları kapsamında çalışmadığı ve kürtaj yaptırma kararı alan kadınlara en az 18 saat öncesinde verilmesi zorunlu olan ‘eğitim’i yerine getirmediği belirtilmişti.

Klopfer ise eyaletin en çok kürtaj yapan doktorlarından biri olarak tanınıyor. Yaklaşık 45 yılda binlerce kürtaj operasyonunu gerçekleştirdiği bilinen ünlü doktorun evinde bulunan fetüs kalıntıları şaşkınlık yaratırken, kürtaj karşıtı grupların eleştirileri de gecikmedi.