UNICEF, başta Suriye, Yemen, Güney Sudan, Kongo ve Sudan’da olmak üzere on milyonlarca çocuk için 2,5 milyar euroluk yardım planlandığını duyurdu. Üye ülkelerden destek talep etti.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Direktörü Anthony Lake, yaptığı  açıklamada, dünyadaki her 9 çocuktan birinin savaş veya çatışmaların olduğu kriz bölgelerinde yaşadığına dikkat çekti. 2016 yılında 63 ülkede 43 milyon çocuğa yardım ulaştırılmasını hedeflediklerini belirten Lake, bunun için 2,5 milyar euroluk bir bütçeye ihtiyaçları olduğunu kaydetti.

SURİYE VE YEMEN

Anthony Lake, Suriye’de 5, Yemen’de ise 10 milyon çocuğun acil yardıma muhtaç olduğunun altını çizdi. Suriye, kız ve erkek çocukları için dünyanın en tehlikeli ülkesi olarak kabul ediliyor.

Lake, Suriye’de veya komşu ülkelerdeki 5 milyon çocuğun eğitiminde ciddi sıkıntılar yaşandığını dile getirdi.

Suriye ve Yemen’in yanı sıra Sudan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Güney Sudan’daki çocukların durumu da UNICEF’in ağırlıklı ilgileneceği konuların başında gelecek.

UNICEF’in bu yıl için öngördüğü 2,5 milyar euroluk yardıma yönelik çağrının, kuruluşun bu zamana kadarki en yüksek yardım beklentisi olduğu da biliniyor.

(Kaynak: ANF)